Zamknij

Ostatnie posiedzenie RPP w 2022 roku. Jest szansa na tańsze kredyty

06.12.2022 08:19

Inflacja nieco wyhamowała, co daje cień szansy na niższe raty. O losach kredytobiorców w środę 7 grudnia zadecyduje Rada Polityki Pieniężnej. Eksperci są zgodni: najgorsze już za nami.

posiedzenie RPP
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Stopy procentowe nie będą już rosnąć? Inflacja w listopadzie – według wstępnych danych GUS – wyhamowała do 17,4 proc. Kredytobiorcy mierzą się z wyższymi ratami kredytów od października minionego roku, gdyż od tamtej pory RPP głównie podnosiła stopy. W październiku i w listopadzie bieżącego roku Rada nie zmieniała stóp procentowych. Ekonomiści są zgodni, że na kolejne podwyżki nie ma co liczyć: najgorsze już za nami.

Decyzja RPP w środę 7 grudnia. Najgorsze już za nami?

„Po szeregu słabych odczytów ekonomicznych, które mają dezinflacyjny wydźwięk, jesteśmy niemal pewni, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp ani na posiedzeniu 7 grudnia, ani w nadchodzących miesiącach. Uważamy, że stopy procentowe w Polsce osiągnęły już szczyt oraz że rynek dochodzi do podobnego wniosku” – czytamy w komentarzu analityków Ebury.

 

Zdaniem ekonomistów argumentem dla RPP, by nie podnosić stóp procentowych, powinny być ostatnie dane inflacyjne, wskazujące na nieco wolniej rosnące ceny. Nieco wolniej rośnie także polska gospodarka – dane dotyczące produkcji przemysłowej nie dają powodów do zadowolenia. Najświeższe twarde dane z gospodarki w większości rozczarowywały – oba kluczowe odczyty, czyli produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna, pokazały słabszą dynamikę wzrostu w październiku. W przypadku sprzedaży detalicznej wzrost wyniósł zaledwie 0,7 proc. w skali roku w ujęciu realnym, co potwierdza, że spowolnienie konsumpcji nabiera tempa” – wskazali ekonomiści.

 

750-stopy-procentowe-6,75
fot.

Poza argumentami mówiącymi o wyhamowaniu inflacji i spowolnieniu w gospodarce za niepodwyższaniem stóp procentowym przemawia również sytuacja na rynku walutowym. Złoty w ostatnim czasie nie był bowiem narażony na zmienność.

Prezes NBP Adam Glapiński powtórzył w listopadzie, że bank wstrzymał, a nie zakończył cykl podwyżek. Jesteśmy ciekawi, czy NBP zasygnalizuje formalne zakończenie procesu, choć niewskazywanie tego wprost może mieć pewne korzyści. Zapowiedź zakończenia cyklu mogłaby przybliżyć zakłady dotyczące obniżek stóp procentowych, co miałoby prawdopodobnie niewielki, choć negatywny wpływ na złotego. Z tego powodu uważamy, że utrzymanie niejednoznacznej retoryki w kontekście stóp procentowych może generować pewne korzyści, przynajmniej w obecnym czasie Napisali analitycy Ebury

O szczycie jeśli chodzi o wzrost stóp procentowych przypomniał także Dziennik Gazeta Prawna. Jak czytamy „wiele wskazuje na to, że stopy procentowe osiągnęły już szczyt i nawet bez działań Rady Polityki Pieniężnej oprocentowanie hipotek może pójść nieznacznie w dół”.

loader

RadioZET.pl/DGP/Ebury