Obserwuj w Google News

Pendolino nawet za 49 złotych. Podróż trzeba jednak zaplanować z wyprzedzeniem

2 min. czytania
12.01.2023 10:37
Zareaguj Reakcja

PKP Intercity w środę 11 stycznia wprowadziło nowy cennik. Za bilet trzeba zapłacić prawie 20 proc. więcej. Podwyżek da się jednak uniknąć, jeśli podróż zaplanujemy z wyprzedzeniem. Pendolino z Warszawy do Gdyni może kosztować nawet 49 zł, zaś TLK - 19 zł.

Bilety PKP mogą być tańsze
fot. Piotr Molecki/East News

Ceny biletów na podróż koleją poszybowały w górę. Jak wytłumaczyła spółka, stoją za tym podwyżki cen energii elektrycznej, przez co koszty działalności PKP Intercity wzrosły. Podróże pociągami kategorii EIP podrożały o 17,8 proc., w kategorii EIC jest drożej o 17,4 proc. i w kat. TLK/IC o 11,8 proc. Posłanki Lewicy podczas ostatniej konferencji prasowej zwracały uwagę, że za podróż z Warszawy do Gdańska w drugiej klasie trzeba zapłacić nawet 200 złotych. Jak jednak zauważyli internauci, zakup biletu z wyprzedzeniem może okazać się tańszy.

200 złotych za bilet z Warszawy nad morze? Może być taniej

199 złotych. Tyle średnio kosztuje bilet za przejazd z Warszawy do Gdyni lub do Gdańska w drugiej klasie po aktualizacji cennika PKP Intercity. Nowe ceny oburzyły podróżnych i polityków. Przedstawiciele Lewicy domagali się nawet zamrożenia cen biletów PKP lub stosownej obniżki VAT na bilety.

Redakcja poleca

Te można jednak kupić taniej, pod warunkiem że podróż zaplanujemy z wyprzedzeniem (bilety można kupić jednak z maksymalnie miesięcznym wyprzedzeniem). Cena na trasie Warszawa – Gdańsk może wynieść nawet 43 zł. Ceny w wybranych terminach kształtują się następująco:

12 stycznia
fot. PKP Intercity

Większość biletów do Gdańska z Warszawy na dzień 12 stycznia kosztuje 199 zł (poza biletem IC o ponad połowę tańszym). Z kolei już 1 lutego podróż zaplanowana ponad dwa tygodnie szybciej może być tańsza (najniższa cena to 43,45 zł).

1 lutego
fot. RadioZET.pl

Im więcej czasu do wyjazdu, tym ceny są niższe. Oto stawki na 11 lutego:

11 lutego
fot. PKP Intercity

 

Przy biletach za nieco ponad 40 zł widnieje się kod „PROMO45”. W październiku minionego roku PKP Intercity ruszyło z akcją „ Łowcy Promo”. Choć promocji jest mniej, to wciąż można „upolować” bilet w niższej cenie. Taniej można kupić nawet bilety na pendolino. Szybka kolej z Warszawy do Gdyni kosztuje nawet 49 zł. Tyle zapłacimy, jeśli z wyprzedzeniem kupimy bilet na pociąg, który odjeżdża 10 lutego o 5:59.  Tego samego dnia odjeżdża TLK do Gdyni o godzinie 4:35. Bilet w drugiej klasie? 19 zł.

RadioZET.pl