Obserwuj w Google News

Pensje w górę. GUS podał dane za listopad

1 min. czytania
20.12.2022 10:19
Zareaguj Reakcja

Wzrost przeciętnej pensji przyśpieszył. Polacy zarabiają średnio już prawie 7 tys. złotych brutto – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Pensje w górę
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Zarobki Polaków rosną, ale wciąż wolniej niż inflacja. Wynagrodzenie w listopadzie rok do roku wzrosło o 13,9 proc., zaś w skali miesiąca – o 2,5 proc. Inflacja tymczasem wyniosła 17,5 proc. w listopadzie, co świadczy jedynie o tym, że realna wartość naszych pensji spada.

Wynagrodzenia w listopadzie 2022. Nowe dane GUS

Urząd podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w listopadzie 2022 r. wyniosło 6857,89 zł. Pensje rosły niemalże we wszystkich sektorach gospodarki. Największe wzrosty można było odnotować w górnictwie, gdzie płace wzrosły o ponad 60 proc. W sekcji „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” wynagrodzenia wzrosły o ponad 15 proc.

 

Redakcja poleca

„Wynagrodzenia rosną w tempie 13,9 proc. To jednak o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. W efekcie przeciętna pensja pozwala kupować coraz mniej. Taki trend utrzyma się przez większość 2023 r. Dopiero w IV kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji” – czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

RadioZET.pl