Zamknij

PESEL będzie można zastrzec. Nowy rejestr przeciw wyłudzaniu kredytów

08.12.2022 09:45

Rząd planuje stworzenie specjalnego rejestru, w którym można będzie zastrzec swój numer PESEL. Ma to zabezpieczyć przed potencjalnym wyłudzeniem kredytu na wykradzione dane osobowe.

dowody osobiste i nadanie numeru PESEL
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kradzieże danych osobowych stały się dużym problemem. Przed procederem ich wyłudzania pod pretekstem zapewnienia dodatkowej wypłaty seniorom ostrzegał ZUS, numery dowodów i PESEL-e zdobywane są przez oszustów także w wyniku wycieków z baz danych przedsiębiorstw. Na część z nich przestępcom udaje się zaciągać kredyty lub pożyczki. Zapobiegać temu ma nowy rejestr, w którym będzie można zastrzec PESEL.

Zastrzeżenie PESEL. Powstaje nowy rejestr

Tak jak obecnie można zastrzec numer dowodu osobistego, zabezpieczając się przed wzięciem na niego pożyczki lub kredytu, tak można będzie skorzystać z rejestru, w którym przechowywane będą numery PESEL – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Prace nad jego utworzeniem zostały już podjęte przez rząd. Zastrzeżenie numeru PESEL ma chronić przed skutkami kradzieży i wycieków danych osobowych, na podstawie których przestępcy wyłudzali pieniądze, obciążając obowiązkiem spłaty ofiary.

Jak podaje dziennik, zastrzeżenia numer PESEL można będzie dokonać za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub też osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Przedsiębiorstwa zobowiązane ustawą będą musiały przed zawarciem umowy sprawdzić w rejestrze, czy numer nie został zablokowany.

Według planów rządu o obowiązek ten ma być wprowadzony wobec banków i instytucji udzielających pożyczek czy kredytów oraz dla notariuszy. Nie jest jednak wykluczone, że zostanie rozszerzony również na inne branże, na przykład telekomunikacyjną.

Dokładna data zastrzeżenia oraz ewentualnego czasowego zniesienia blokady na PESEL ma być zapisywana w rejestrze. Jeśli instytucja finansowa zawsze umowę na zastrzeżone dane, nie będzie mogła wysuwać żadnych roszczeń z tego tytułu – zapowiedziała gazeta.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rejestr umożliwiający zastrzeżenie numeru PESEL zostanie uruchomiony. Można spodziewać się, że dojdzie do tego w 2023 roku.

loader

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PAP