Zamknij

Pieniądze dla rodzin w 2023 roku. Premier ogłosił nowe narzędzia wsparcia

29.11.2022 13:35

Zamrożenie cen energii, dodatek gazowy, utrzymanie zerowego podatku VAT na niektóre kategorie żywności to tylko niektóre plany, o których podczas konferencji prasowej mówił premier Mateusz Morawiecki. W jaki sposób rząd zamierza walczyć z kryzysem energetycznym i rosnącą inflacją?

Premier o tarczy w 2023 roku
fot. Pawel Wodzynski/East News

Inflacja rok do roku w październiku wyniosła 17,9 proc. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przypomniał, że tarcza antyinflacyjna nie będzie mogła być przedłużona w obecnym kształcie. W 2023 roku wejdzie w życie tarcza solidarnościowa, w której utrzymany (co najmniej na pół roku) zostanie zerowy VAT na wybrane kategorie żywności. Będzie też tarcza energetyczna, tarcza gazowa i dodatki ciepłownicze.

Walka z inflacją w 2023 roku. Co planuje rząd?

Tarcza antyinflacyjna, po której zostanie jedynie niższy VAT na żywność, tarcza solidarnościowa i energetyczna, to rozwiązania, po które rząd sięgnie w 2023 roku. Premier przypomniał, że zamrożona zostanie maksymalna cena prądu i gazu, zaś rodziny z najniższymi dochodami będą mogły liczyć na rekompensatę za wyższy VAT, który zacznie obowiązywać wraz z początkiem roku.

Cały świat zmaga się z konsekwencjami dwóch wirusów - jeden to koronawirus a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy i Polski, ale wobec całej Europy. Cena energii to matka wszystkich pozostałych cen. Dusząc ceny energii staramy się zdusić inflację w przypadku wielu innych towarów i usług.  Mateusz Morawiecki

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska dodała, że resort finansów pracuje nad planem oszczędnościowym tak, by w budżecie znalazły się pieniądze na zapewnienie Polakom bezpieczeństwa socjalnego i energetycznego. 

- Umówiliśmy się na 5 proc. próg. Decyzja, na czym każde ministerstwo zaoszczędzi, należy do szefów resortów. Musimy racjonalnie zaplanować oszczędności właśnie do 5 proc. wydatków – dodała minister finansów.

loader

RadioZET.pl