Obserwuj w Google News

Pilny apel do Szymona Hołowni. "Prace zostały zamrożone"

2 min. czytania
15.11.2023 15:56
Zareaguj Reakcja

"Solidarność" wystosowała pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Apeluje w nim o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych. "Prace nad nim zostały zamrożone" –  czytamy.

Szymon Hołownia
fot. PAP

W środę 15 listopada Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła apel w sprawie projektu ustawy o  emeryturach stażowych. "Projekt zebrał kilkaset tysięcy podpisów, miał już swoje pierwsze czytanie 14 grudnia 2021 roku, czyli w poprzedniej kadencji. Głosowały za jego dalszym procedowaniem niemal wszystkie opcje polityczne. Niestety, od tego czasu akt ten zalega w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a prace nad nim zostały zamrożone" – napisali związkowcy.

Przypomnieli, że ustawodawcze wnioski obywatelskie muszą być kontynuowane w kolejnej kadencji  Sejmu. "Mając na względzie podnoszone przez wszystkie opcje – w tym Pańską – deklaracje wprowadzenia tzw. emerytur stażowych, apelujemy o pilne przeprowadzenie ponownego pierwszego czytania i rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem tego rozwiązania" – zaapelowała KK NSZZ "Solidarność" do marszałka  Hołowni.

Redakcja poleca

Co to jest emerytura stażowa? Kto może ją dostać?

W grudniu 2021 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez "Solidarność" projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, pod którym zebrano 235 tys. podpisów. Przewiduje on, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. Projekt trafił do komisji polityki społecznej i rodziny.

Do Sejmu skierowany został też prezydencki projekt emerytur stażowych. Według niego na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap