Zamknij

PIT-2 od 1 stycznia 2023. Rewolucja w przepisach i dobra wiadomość dla podatników

13.12.2022 12:03

Resort finansów opublikował nowy formularz PIT-2 i projekt objaśnień, jak rozliczać się w przyszłym roku. Nowe zasady będą mieć wpływ na wysokość pensji otrzymywanej „do ręki”.

Zmiany w PIT-2
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Polski Ład zapewnił popularność drukowi PIT-2. Za sprawą zamieszania z zaliczkami na PIT, podatnicy masowo wyszukiwali w sieci informacji na temat tego formularza. Mowa o oświadczeniu pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Jeśli płatnik tego nie zrobi, pensja na rękę będzie mniejsza, a na zwrot podatku pracownik poczeka aż do rocznego rozliczenia z fiskusem.

Duże zmiany w PIT-2. Rząd chce uporządkować chaos

Polski Ład zwiększył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, wzrosła zatem także kwota zmniejszająca podatek. Pracownik, którzy nie złożył u swojego pracodawcy PIT-2, dostał pensję pomniejszoną o wyższą zaliczkę na PIT, co było jedną z przyczyn zamieszania podatkowego na początku roku. Lipcowa reforma zmieniła zasady dotyczące tego formularza.

W objaśnieniach resortu finansów pod nazwą „Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobieranych przez płatników tego podatku”, czytamy o zmianach, jakie nastąpią już w 2023 roku. Sam formularz PIT-2, będzie nie tylko upoważniał płatnika do pomniejszenia zaliczki na PIT o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, lecz także będzie informacją o ulgach i sposobie rozliczenia.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, wyjaśnił, że za pomocą nowego druku będzie można złożyć wszystkie oświadczenia/wnioski,  które przewiduje ustawa PIT. Lipcowa reforma Polskiego Ładu, który zamienił się w Niskie Podatki, umożliwia uwzględnienie kwoty zmniejszającej podatek nawet u trzech pracodawców.

Opublikowane formularze PIT-2 (dla pracowników), PIT-2A (emerytury zagraniczne, stypendia) i PIT-3 (emeryci, świadczeniobiorcy), zawierają oświadczenia i wnioski, które podatnik składa płatnikowi swoich składek, w celu poboru zaliczek na podatek PIT od 2023 r.  Pracownik będzie mógł poinformować o:

  •  pomniejszaniu zaliczki na podatek o 1/12 kwoty, która zmniejsza podatek (czyli 300 zł miesięcznie), 1/24 (150 zł miesięcznie) lub 1/36 (100 zł miesięcznie);
  • zamiarze preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
  • stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dla pracowników zamiejscowych;
  • stosowania zerowych ulg, czyli ulgi dla młodych, ulgi na powrót, dla pracujących seniorów lub dla rodzin 4 plus;
  •  niestosowania podstawowych kosztów uzyskania przychodów dla pracownika (250 zł miesięcznie) lub 50 proc. kosztów uzyskania przychodów;
  •  niepobierania zaliczek na podatek z uwagi na niskie dochody nieprzekraczające w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku.

Jeśli jednak podatnik złożył już wcześniej PIT-2, PIT-2A, PIT-3 korzystając z poprzednich wzorów, a informacje w nich podane są nadal aktualne, to nie musi wypełniać nowych druków.

Z nowego sposobu z pewnością będą zadowoleni zleceniobiorcy. Do tej pory przy umowie zlecenie nie można było odliczać kwoty wolnej. Dzięki zmianom u zleceniobiorcy może zostać w kieszeni do 3600 zł już w trakcie roku podatkowego, a nie dopiero po rozliczeniu zeznania rocznego.  Piotr Juszczyk, inFakt

Jak podał resort finansów, oświadczenia i wnioski mogą być składane w dowolnym momencie roku podatkowego. Płatnik ma około miesiąca na ich realizację w przypadku PIT-2 i PIT-2A oraz około dwóch miesięcy w przypadku PIT-3.

loader

RadioZET.pl/InFakt/gov.pl