Obserwuj w Google News

PIT za 2022 rok. Przekażemy więcej pieniędzy na cele dobroczynne

2 min. czytania
13.12.2022 16:35
Zareaguj Reakcja

Nie 1, lecz 1,5 proc. naszego podatku zasili konta organizacji pożytku publicznego. To efekt poprawek do Polskiego Ładu, który pierwotnie pomijał fakt, że niższy PIT to realne straty fundacji i stowarzyszeń, które m.in. w ten sposób finansują swoją działalność.

1 proc. na OPP
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Polski Ład ostatecznie obniżył PIT z 17 do 12 proc., ale z drugiej strony sprawił, że w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, nie można już odliczyć składki zdrowotnej w rocznym rozliczeniu. Bez względu na interes podatników, na takiej reformie tracić miały organizacje dobroczynne. Wraz z obniżką podatków, skurczyłaby się także wartość przekazywanego OPP 1 proc. Podniesiono go zatem do 1,5 proc.

1,5 proc. PIT dla organizacji dobroczynnych. Rozporządzenie

Projekt rozporządzenia do ustawy podwyższającej z 1 proc. na 1,5 proc. kwoty podatku przekazanej na wskazaną przez podatnika organizację pożytku publicznego (OPP) został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak czytamy, jest to uzupełnienie ustawy naprawiającej Polski Ład w zakresie przekazywania części podatku na rzecz wybranej organizacji.

 

Redakcja poleca

Rozporządzenie upoważnia skarbówkę do przekazywania nie 1, lecz 1,5 proc. na rzecz wskazanej przed podatnika fundacji lub organizacji. Podatnik nie będzie stratny na takim rozwiązaniu, bowiem 1,5 proc. podatku, zamiast trafić do skarbówki, trafi na cele dobroczynne.

W 2022 r. 1 procent należnego podatku z rozliczenia za 2021 r. dokonało 15,9 mln podatników. To  0,6 mln więcej niż rok temu. OPP otrzymały łącznie  środki w wysokości ponad miliarda złotych (1 114 mln zł).  To o 141 mln zł więcej niż w 2021 r. Przeciętna kwota przekazana przez jednego podatnika na rzecz tych organizacji wyniosła 70 zł.

RadioZET.pl