Obserwuj w Google News

Ceny biletów PKP do zmiany. "Wycięli nam taki numer"

1 min. czytania
24.01.2023 10:24
Zareaguj Reakcja

Rząd przyzna spółce pomoc publiczną rzędu nawet 300 mln złotych pod warunkiem, że PKP znajdzie oszczędności i obniży ceny biletów – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Ceny biletów PKP
fot. Mateusz Grochocki/East News

PKP Intercity na początku roku przekazało niemiłe wieści podróżującym. 11 stycznia ceny biletów poszły w górę nawet o prawie 18 proc. Powód? Wyższe koszty działalności, w tym gigantyczne rachunki za energię. Politycy zastanawiali się, jak rozwiązać ten problem. Padł nawet postulat, by zwolnić bilety na PKP z podatku VAT, co obniżyłoby ceny. Rząd ma jednak inny pomysł.

PKP obniży ceny? Propozycja rządu

Nawet 300 mln zł dla PKP, ale pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce oraz obniżenia cen biletów jeszcze w styczniu – taki plan ma rząd – czytamy w dzienniku. Sama podwyżki, jak mówią informatorzy z KPRM, zaskoczyły rząd.

Redakcja poleca

- Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 r., przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer – przyznał rozmówca gazety z KPRM.

Informator dodał, że „rząd rozważa kolejną transzę pomocy publicznej dla spółki, ale obwarowaną warunkami”. Kwota 200-300 mln zł zasili jej konto, jeśli spółka wygeneruje oszczędności, zwiększy efektywność i obniży ceny biletów.

O obniżce VAT na bilety – zdaniem informatora – nie ma dziś mowy. Budżet w 2023 roku wciąż ponosi koszty m.in. tarczy antyinflacyjnej, w tym licznych dopłat do cen energii.

RadioZET.pl/PAP/DGP