Zamknij

Podwyżka stawek ZUS w 2023 roku. „Gwóźdź do trumny dla firm”

Katarzyna Witwicka
21.11.2022 17:05

Obok rosnącej inflacji, względnie niestabilnego prawa i sytuacji na rynku, do listy barier dla przedsiębiorców w 2023 roku dopisać będzie można wyższe składki na ZUS. – To gwóźdź do trumny dla firm - ocenił w poniedziałek rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Składki na zus 2023
fot. Anna Golaszewska/East News

ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie, o czym mówił Rzecznik MŚP podczas otwarcia 12. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Skoro rosną ceny, statystycznie rosną też wynagrodzenia, a w związku z tym rosną także zobowiązania względem ZUS. Adam Abramowicz przypomniał, że od nowego roku firmy zapłacą około 200 złotych więcej.

Składki na ZUS w 2023 roku „gwoździem do trumny”

Rzecznik MŚP przypomniał, że w 2023 roku na przedsiębiorców czekają podwyżki. Składka ZUS wzrośnie średnio o 17 proc., czyli około 200 zł. ZUS bez składki zdrowotnej wzrośnie z 1,2 tys. zł do 1,4 tys. zł.

- Dla wielu maleńkich mikrofirm jest to kwota zaporowa, stąd mówimy o wielu zamknięciach i zawieszeniach firm. Jeżeli rząd nie zareaguje i parlament nie uchwali zmiany, ta podwyżka będzie gwoździem do trumny dla wielu mikrofirm – ocenił Abramowicz.

Nadchodzi spowolnienie gospodarcze i niezwykle ważne jest, żeby wprowadzić do prawa zmiany, które pozwolą firmom przejść trudny okres. Jednym z najważniejszych postulatów rzecznika MŚP i przedsiębiorców zrzeszonych w radzie przy rzeczniku jest dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców 

Adam Abramowicz

Rekomendowany przez Rzecznika system dobrowolnego ZUS-u podzielił jednak przedsiębiorców. Federacja Przedsiębiorców Polskich stanowczo sprzeciwiła się tej propozycji. Jak czytamy, nieobowiązkowy ZUS doprowadziłby do zdemolowania systemu emerytalnego.

loader

RadioZET.pl/PAP