Podwyższenie wieku emerytalnego. „Leci na nas meteoryt”

03.02.2023 11:30

Formalnej decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego nie ma, ale rząd robi co może, żeby przekonać Polaków do dłuższej pracy. Przez sytuację demograficzną zmierzamy do katastrofy, którą przybliżyło obniżenie przez rząd wieku emerytalnego. Politycy boją się o tym mówić, ale obecny system „grozi bardzo trudną sytuacją na rynku pracy i w finansach publicznych”.

Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Wiek emerytalny jest w Polsce za wysoki – przekonywali związkowcy. Wiek emerytalny jest w Polsce za niski – tłumaczyli ekonomiści. Rozważania na ten temat będą gorącym elementem kampanii wyborczej – zmiana wieku emerytalnego może być konieczna, żeby przyszli seniorzy mieli szansę na otrzymywanie godnych świadczeń. Czy rząd wydłuży czas pracy Polakom? - Nie ma takiej decyzji formalnej. To jest duży problem – powiedział Sławomir Dudek w rozmowie z „Super Expressem”.

Podniesienie wieku emerytalnego. „To jest duży problem”

Praca dłuższa o rok to podniesienie wysokości świadczenia otrzymywanego z ZUS o około 12 procent – poinformował w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Obniżenie wieku emerytalnego zadziałało odwrotnie – ekspert podał, że każdy rok pracy mniej odpowiada za uszczuplenie emerytury o około 10 procent. Konsekwencje działań rządu są więc dla Polaków bardzo mocno odczuwalne.

Problem niskich świadczeń oraz możliwej przyszłej niewydolności systemu emerytalnego skomentował Sławomir Dudek, punktując przy tym sposób, w jaki rząd stara się naprawić skutki decyzji o obniżeniu wieku emerytalnego, potwierdzając tezę o „rozdwojeniu jaźni rządu” i rozpoczęciu jego podwyższania.

- Leci na nas meteoryt kryzysu demograficznego. Wiek emerytalny stał się chochołem politycznym. Wszyscy boją się tego tematu. Niestety, wszyscy ekonomiści zgodnie twierdzą, że niski wiek emerytalny, to nie jest coś dobrego. Nawet rząd w KPO napisał, że mamy niski wiek emerytalny w Polsce i to grozi bardzo trudną sytuacją na rynku pracy i w finansach publicznych. Wszystkie kraje na świecie próbują podnieść wiek emerytalny - powiedział Sławomir Dudek.

Efektywny wiek emerytalny to wiek, w którym faktycznie przestaje się pracować i przechodzi w całości na garnuszek ZUS. Do dłuższej pracy mają skłonić Polaków między innymi preferencje podatkowe, na przykład wprowadzony już zerowy PIT dla seniorów, którzy wybiorą kontynuowanie pracy zamiast rozpoczęcia pobierania świadczenia.

Coraz większa liczba emerytów do pracy na emeryturze jest po prostu zmuszona, gdyż nie są w stanie utrzymać się za wyliczone przez ZUS świadczenia. Kolek zapowiedział, że w przyszłości będzie to jeszcze większy problem, gdyż emerytury systematycznie i nieubłaganie obniżają się w stosunku do wynagrodzeń.

loader

RadioZET.pl/Super Express