Obserwuj w Google News

Polacy nie oszczędzają na zdrowiu. Popyt na te usługi nie słabnie mimo inflacji

2 min. czytania
02.06.2023 12:10
Zareaguj Reakcja

Mimo inflacji, rosnących kosztów życia, w tym opłat za usługi medyczne, popyt na ubezpieczenie prywatne nie słabnie. Polska Izba Ubezpieczeń przekazała najnowsze dane.

Polacy nie oszczędzają na zdrowiu. Popyt na te usługi nie słabnie mimo inflacji
fot. Marek BAZAK/East News

Zdrowie w czasie galopującej inflacji wiąże się z nie lada wydatkiem. Mimo rosnących kosztów życia Polacy coraz częściej decydują się na prywatne ubezpieczenie. Na koniec I kwartału br. liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne wzrosła do 4,3 mln, czyli o 12,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem – przekazała Polska Izba Ubezpieczeń. 

Stawiamy na prywatne ubezpieczenia. Nawet mimo inflacji

– Polskie społeczeństwo starzeje się, nie jest też zdrowe, a publiczna opieka zdrowotna boryka się z coraz większymi problemami. Pracodawcy o tym wiedzą, dlatego robią wszystko, by mieć efektywnych, a to znaczy także zdrowych pracowników. W ostatnim czasie wzrosła liczba zwolnień lekarskich, których przyczyną były przede wszystkim choroby układu oddechowego oraz mięśniowo-szkieletowego. Pogłębiają się problemy ze zdrowiem psychicznym. Części tych chorób można zapobiec dzięki profilaktyce, szybko je wyleczyć lub ustabilizować – mówiła Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Redakcja poleca

Przedstawicielka Izby wyjaśniła, że prywatne ubezpieczenie może być bolączką na problemy publicznej służby zdrowia. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy Polacy wydali na takie polisy 452,4 mln zł.

Federacja Przedsiębiorców Polskich zauważyła z kolei, że coraz częściej, chcąc uniknąć kolejek, decydujemy się na prywatne wizyty lekarskie. FPP zaproponowała nową ulgę podatkową, która byłaby próbą naprawienia „błędów Polskiego Ładu”. Taka ulga w podatkach ma umożliwić odliczenie w PIT 15 proc. kosztów, które z własnej kieszeni ponieśliśmy na prywatne usługi medyczne.

Oglądaj

- To uporządkowanie bałaganu po Polskim Ładzie. Składka zdrowotna wzrosła, a w zamian za to nie mamy nic. Wręcz przeciwnie: kolejki do lekarzy wydłużyły się. Na odpisie podatkowym zarobi zarówno zwykły obywatel, jak i budżet państwa – mówił przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski w podcaście „Biznes. Między Wierszami".

RadioZET.pl/PAP