Zamknij

Polacy ratują się pożyczkami. Ponad połowa Polaków narzeka na finanse

25.11.2022 12:22

Rosnąca inflacja dała się we znaki gospodarstwom domowym. Polakom zaczyna brakować pieniędzy, więc ratują się pożyczkami w banku. Więcej niż co drugi badany skarży się na pogorszenie się stanu domowego budżetu – wynika z badania Związku Banków Polskich.

Coraz trudniej o kredyt
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Kredyt receptą na pogłębiającą się dziurę w domowym budżecie? Coraz trudniej jest się zadłużyć i coraz trudniej jednocześnie żyje się z kredytem – wynika z najnowszego raportu InfoKredyt autorstwa ZBP. - Załamanie polityki kredytowej banków, bo jak inaczej nazwać ponad 70-procentowy spadek zainteresowanie kredytami hipotecznymi, załamanie w budowlance, która już zapowiada zwolnienia ponad 100 tysięcy osób. Obniżenie standardu życia wielu polskich rodzin, które każdego dnia słowo „drogo” odmieniają przez wszystkie przypadki. Dla wielu z nas ostatni czas był przyspieszonym kursem ekonomii i niestety okazał się niełatwą lekcją – mówił dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich.

Coraz trudniej zadłużyć się w banku

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w październiku 2022 r., w porównaniu do października 2021 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej jedynie kredytów ratalnych (+20,6 proc.). Największy spadek odnotowały hipoteki (73,2 proc. na minusie) i kredyty gotówkowe (-7,9 proc.). „Spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi wynika głównie z malejącej zdolności kredytowej. Wpływ na to mają również podwyżki stóp procentowych oraz zalecenia KNF, zgodnie z którymi banki musiały zaostrzyć kryteria oceny zdolności kredytowej”- podał ZBP.

 

Zdolność kredytowa Polaków spadła, stąd nie tylko liczba kredytów hipotecznych skurczyła się, lecz także ich wartość (74,5 proc. na minusie). Wartość udzielonych kredytów gotówkowych spadła o (-9,1 proc.), ratalnych o (-14,3 proc.). ZBP zauważył, że jedynie krótkoterminowe pożyczki utrzymują się na relatywnie stałym poziomie. Na co Polacy biorą „szybkie” kredyty?

Polacy pytani o cele zaciąganych kredytów konsumpcyjnych najczęściej wskazują remont mieszkania (74 proc.), bieżące potrzeby (63 proc.), czy zakup samochodu (53 proc.).

 

na co Polacy zaciągają kredyty
fot.

ZBP

 

Ponad połowa respondentów wskazała, że ich sytuacja finansowa „raczej pogorszyła się” lub „jest zdecydowanie gorsza”. Przekłada się to również na oszczędności Polaków. Tylko 26 proc. Polaków oszczędza regularnie, natomiast 20 proc. nie oszczędza w ogóle i wszystkie pieniądze przeznacza na bieżące potrzeby.

Polacy tracą na inflacji, co nie oznacza, że banki nadmiernie się bogacą. ZBP wskazał, że ponad milion umów objętych jest wakacjami kredytowymi, co oznacza, że banki nie odnotowują wpłat z tytułu raty kredytów.

loader

RadioZET.pl/ZBP