,

„Polska gospodarka może się skurczyć”. GUS opublikował niepokojące dane

15.11.2022 12:18

Wzrost PKB spowolnił w III kwartale roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak skomentowali eksperci, gospodarczy „dołek” dopiero przed nami.

polska gospodarka kurczy się
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Inflacja oficjalnie wyniosła w październiku 17,9 proc. Rada Polityki Pieniężnej w obawie przed spowolnieniem w gospodarce już dwukrotnie zdecydowała się nie podnosić stóp procentowych. Oznaki hamowania widać gołym okiem: wzrost PKB spowolnił.

PKB w III kwartale. Niepokojące dane GUS

„W trzecim kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,4 proc.” – podał GUS.

PKB niewyrównany sezonowo, czyli w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego, wzrósł realnie o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Jak stwierdzili eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, PKB rośnie coraz wolniej.

Oczekujemy słabszych wyników zarówno w nadchodzących miesiącach, jak i pierwszej połowie roku. Dołek spowolnienia przypadnie na pierwszy kwartał 2023 roku – polska gospodarka może skurczyć się w porównaniu do 2022 roku  Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii PIE

W komentarzu PIE czytamy, że w najbliższym czasie wydatki gospodarstw domowych będą rosły „w umiarkowanym tempie”. Znacznie szybciej będą rosły wydatki firm, które zmagają się z podwyższonymi kosztami prowadzenia biznesu. Prognoza PIE wskazała, że dane za ostatni kwartał roku pokażą, że wzrost spowolni do około 1 – 1,5 proc. „Aktywność przedsiębiorstw przemysłowych będzie słabsza z uwagi na niższy popyt zagraniczny oraz problemy sektorów energochłonnych. Zdecydowanie spowalnia również aktywność na rynku budowlanym – to konsekwencja podwyżek stóp procentowych przez RPP” – czytamy w analizie.

 

Kiedy nastąpi ożywienie w gospodarce? Zdaniem PIE najprędzej w drugiej połowie 2023 roku. W całym przyszłym roku wzrost gospodarczy oscylować będzie w okolicach 1,5 proc. Spowolnienie w gospodarce zauważył także bank centralny, który w najnowszym „raporcie o inflacji” zrewidował prognozy. Roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,3 – 4,9 proc. w 2022 r. i -0,3 – 1,6 proc. w 2023 r.  Jak wskazano, "obniżenie prognozy krajowego wzrostu gospodarczego w 2023 r. jest konsekwencją silniejszego negatywnego wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę na procesy gospodarcze w kraju i za granicą". 

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się