Obserwuj w Google News

Polska powyżej średniej unijnej w rankingu drożyzny. Są nowe dane

2 min. czytania
17.11.2022 13:02
Zareaguj Reakcja

Eurostat podał najnowsze dane dotyczące inflacji m.in. w Polsce. Ze statystyk jasno wynika, że jesteśmy powyżej średniej w strefie euro i całej Unii Europejskiej.

Inflacja w Polsce na tle UE
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła w październiku rok do roku 17,9 proc. Ceny liczone według HICP w Polsce w październiku 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 16,4 proc. – podał Eurostat. W minionym miesiącu wskaźnik ten wynosił 15,7 proc. Jak w rankingu drożyzny wypadamy na tle innych krajów?

Polska powyżej średniej. Eurostat podał inflacyjne dane

W ciągu miesiąca inflacja liczona przez Eurostat wzrosła w Polsce o 1,6 proc. i wyniosła 16,4 proc. To więcej niż wynosi średnia dla UE i strefy euro. Inflacja w strefie euro wyniosła 10,6 proc., zaś średnia w UE wyniosła 11,5 proc. Polska nie jest jednak liderem w rankingu drożyzny.

Redakcja poleca

Ceny najszybciej rosły w Estonii (gdzie inflacja równa jest 22,5 proc.), na Litwie (22,1 proc.) i na Węgrzech (21,9 proc.). Jak podał Eurostat, w porównaniu z wrześniem roczna inflacja spadła w jedenastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech i wzrosła w trzynastu krajach.

 

 

Inflacja w Polsce na tle UE
fot. Eurostat

 

Najniższą inflacją cieszyć się może z kolei Francja (7,1 proc.), Hiszpania (7,3 proc.) i Malta (7,4 proc.). Zarówno w Polsce, jak i w całej UE motorem wzrostu inflacji pozostają ceny energii. Kolejne miejsca zajmuje żywność oraz sektor usług.

 Eurostat w szacunkach bierze pod uwagę m.in wydatki gospodarstw domowych. Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

RadioZET.pl