Obserwuj w Google News

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Dzielimy podium z innym krajem

2 min. czytania
01.06.2023 17:06
Zareaguj Reakcja

W kwietniu 2023 stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 procent, tyle samo co miesiąc wcześniej; to najniższy wskaźnik w UE - podał w czwartek Eurostat. Liczba osób poszukujących pracy co prawda minimalnie wzrosła, nie wpłynęło to jednak na statystykę.

ogłoszenie o pracę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie mimo spowolnienia gospodarczego wywołanego przez pandemię i wojnę. Według modelu obliczeń przyjętego przez GUS bez pracy jest w Polsce 5,3 procent osób. Eurostat wylicza wskaźnik inaczej: odczyt za kwiecień wskazał 2,7 procent.

Dobre dane o bezrobociu. Polska współliderem UE

- Z raportu Goldman Sachs opublikowanego w tym roku wynika, że sztuczna inteligencja może zastąpić 300 mln etatów – powiedział Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. - Bezrobocie technologiczne pojawiło się już w XIX wieku, wraz z maszynami tkackimi, SI może przejąć część obowiązków, ale jednocześnie stworzy nowe obszary dla pracujących – powiedziała nam prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego. Sztuczna inteligencja już teraz „pracuje” w wielu przedsiębiorstwach – czy i kto powinien się jej bać?

Oglądaj

- Otrzymaliśmy dziś historyczny odczyt danych Eurostatu – bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej i wynosi 2,7 procent. Miejsce lidera dzielimy z Czechami – poinformował minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szefowa MRiPS podkreśliła, że to ogromny sukces, który pokazuje, jak sprawnie i skutecznie nasz kraj poradził sobie z globalnymi wyzwaniami ostatnich lat.

- Nasze starania o utrzymanie miejsc pracy w czasie pandemii, a także tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie przedsiębiorczości przynoszą widoczne efekty. Dzięki skutecznej polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości inwestorzy mają duże zaufanie do polskiej gospodarki, a to przekłada się również na wzrost zatrudnienia – pochwaliła się minister. Jednocześnie pogratulowała wszystkim Polakom, którzy „przyczynili się do tego sukcesu poprzez swoje zaangażowanie i pracowitość”.

Redakcja poleca

- Każde miejsce pracy to nie tylko źródło dochodu dla konkretnego pracownika, ale też szansa na poprawę jakości życia całej rodziny. Dlatego będziemy nadal wspierać nasz rynek pracy i przedsiębiorczość Polaków – zaznaczyła.

W kwietniu tego roku stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, wyniosła w Polsce 2,7 procent, tyle samo co miesiąc wcześniej. To najniższy wskaźnik w UE – podał w czwartek Eurostat. Dodano, że 2,7 procent bezrobocia zanotowano też w Czechach. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 470 tys., wobec 466 tys. w marcu.

RadioZET.pl/PAP