Zamknij

Polski Ład zaowocował? Pracownicy resortu finansów dostali milionowe nagrody

25.01.2023 15:17

O ile kwestią sporną jest, czy Polski Ład opłacił się wszystkim Polakom, o tyle bez wątpienia program zaowocował w przypadku pracowników resortu finansów. Wirtualna Polska przekazała, że w Ministerstwie Finansów wypłacono w minionym  roku nagrody i premie o łącznej wartości 64 mln zł. 

Nagrody w MF
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Ministerstwo Finansów poprzez hojne nagrody wynagrodziło pracownikom straty wynikające z rekordowo wysokiej inflacji. W resorcie w 2022 roku wydano 64 mln zł nagród tym, którzy m.in. odpowiadali za Polski Ład, który wprowadził największy od lat chaos podatkowy w Polsce. Jak przekazała Wirtualna Polska „kadra kierownicza resortu, który odpowiadał m.in. za fiasko Polskiego Ładu, otrzymała w zeszłym roku niemal 15 mln zł”.

64 mln zł na nagrody w resorcie finansów

Za nami miesiące z rekordowo wysoką inflacja, która wciąż doskwiera Polakom i obietnica zaciskania pasa oraz szukania oszczędności, także w resortach. Ogłaszany w minionym roku plan cięć najwyraźniej nie objął Ministerstwa Finansów. Z pisma wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, do którego dotarła Wirtualna Polska, wynika, że pracownikom i funkcjonariuszom Ministerstwa Finansów została wypłacona za rok 2022 łączna kwota premii i nagród w wysokości 63 690 798,87 zł. Dla porównania, w 2021 roku pracownicy resortu otrzymali 50,7 mln zł premii i nagród.

 

Kwota przeznaczona na nagrody w pandemicznym 2020 roku była jeszcze niższa i wyniosła 3,5 mln zł – podał serwis. Był to jednak wyjątkowy rok, gdyż wcześniej, w 2019 roku, na premie wydano 62 mln zł.

Cytowana przez portal posłanka opozycji Hanna Hill-Piątek mówiła, że to „skandal”. - Przyznawanie nagród za "Polski Ład" i wykończenie tylu polskich firm i przedsiębiorców jest po prostu bezczelnością. To się w głowie nie mieści. Bezczelność tego rządu nie ma granic – mówiła parlamentarzystka.

Resort finansów o nagrodach: bez związku z Polskim Ładem

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na publikację Wp.pl poinformowało PAP, że „w 2022 r. nie przyznało pracownikom i funkcjonariuszom nagród za prace nad reformą Polski Ład i Niskie Podatki”.

"Środki w MF na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy/służbie pochodzą z funduszy tworzonych rokrocznie w ramach środków na wynagrodzenia i uposażenia" - wyjaśniła rzeczniczka prasowa MF Patrycja Dudek.

loader

RadioZET.pl/Wp.pl