Praca nie wykluczy świadczenia pielęgnacyjnego. Opiekunowie nie zarobią jednak nawet minimalnej

17.03.2023 08:04

Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2023 r. wynosi 2458 zł miesięcznie. Warunkiem skorzystania z tych pieniędzy jest rezygnacja z pracy na rzecz opieki nad osobą niepełnosprawną. Jakikolwiek dochód wiąże się z utratą świadczenia. Resort rodziny i polityki społecznej po licznych protestach postanowił zmienić przepisy.

Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Świadczenie pielęgnacyjne nie będzie odbierane, nawet jeśli opiekun podejmie pracę – wynika z deklaracji MRiPS. Resort po wielu tygodniach protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie podjął także decyzję o przyznaniu potrzebującym nowego świadczenia.

Świadczenie pielęgnacyjne. Resort ogłosił zmiany

Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.

Nowe „świadczenie wspierające” będzie przysługiwało wszystkim niepełnosprawnym i nie będzie ono obwarowane jakimikolwiek kryteriami dochodowymi. Pieniądze miały trafić do niepełnosprawnych już w 2024 roku. Wówczas świadczenie będzie kierowane do osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Inne świadczenia wyniosą równowartość renty socjalnej i 50 proc. jej wymiaru. Przypomnijmy, że ta od marca wynosi 1588,44 zł.

Kierownictwo resortu wskazało, że opiekunowie będą mogli skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego.  Zgodnie z obowiązującym prawem mogą ubiegać się o nie ci, którzy - aby zaopiekować się osobą z niepełnosprawnością - nie podejmują lub rezygnują z pracy zarobkowej. Po zmianach opiekunowie będą mogli podjąć się pracy, ale tu pojawia się haczyk w postaci kryterium dochodowego. Nie będą oni mogli zarobić więcej niż 20 tys. zł rocznie, czyli około 1600 zł miesięcznie. To o połowę mniej, niż wynosi pensja minimalna. - Szczegółowa kwota zostanie dopracowana, ale to jest mniej więcej ten poziom, którego się spodziewamy – podali przedstawiciele MRiPS.

loader

RadioZET.pl