Obserwuj w Google News

Prąd za darmo. Wyborcza „promocja” rządu

2 min. czytania
13.09.2023 12:11
Zareaguj Reakcja

19 września wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące 12 procent obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Sprzedawcy energii będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu o wartości 120 zł wszystkim gospodarstwom domowym, które spełnią jeden z warunków. W praktyce dla wielu gospodarstw oznacza to miesiąc darmowego korzystania z prądu.

pieniądze, zasilacz i wtyczka elektryczna
fot. Marek BAZAK/East News

Ceny energii zostały zamrożone na poziomie 2022 roku. Dodatkowo przed wyborami zmieniono Tarczę Solidarnościową, zwiększając limity zużycia prądu elektrycznego pozwalającego na rozliczanie się według niższego cennika. Nie było to ostatnie słowo rządu – powstało rozporządzenie, które wstecznie obniży ceny prądu. Maksymalna obniżka, jaką można będzie otrzymać, to 125 zł – o tyle zostaną obniżone rachunki.

Prąd za darmo. Dostawcy odejmą 125 zł od rachunku

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy energii elektrycznej w rozliczeniach za 2023 roku z odbiorcami w gospodarstwach domowych mają obniżyć kwotę należności o 12 procent iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh. Opublikowana przez Prezesa URE średnia cena energii w taryfie G11 na 2022 rok wynosi 0,4140 gr za kWh. Maksymalna obniżka należności może więc wynieść 125 zł.

Oglądaj

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii jednego ze wskazanych w projekcie warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić „bez zbędnej zwłoki”, nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 roku. Te warunki to:

  • zmniejszenie o 5 procent zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną
  • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego
  • bycie prosumentem
  • złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia
Redakcja poleca

PGE wyliczyło, że dla statystycznej rodziny, która zużywa przeciętną ilość prądu, nowy mechanizm wsparcia odbiorców oznacza równowartość kwoty rachunku za jeden miesiąc. Jeżeli odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, rozliczenie za 2023 roku ma nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 roku, nie później jednak niż do dnia 31 marca 2024 roku.

Po ostatnim zwiększeniu limitów zużycia Tarcza Solidarnościowa zapewnia gospodarstwom domowym rocznie od ok. 3000 do nawet 4000 zł oszczędności na rachunkach za prąd, w zależności od przysługującego im limitu.

Nie przegap