Premier Morawiecki „straszył” drożyzną po przyjęciu euro. Są dane o inflacji w Chorwacji

02.02.2023 17:57

Tuż po ogłoszeniu, że Chorwacja przystępuje do strefy euro, do debaty publicznej powróciła dyskusja o przyjęciu wspólnej waluty w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki, broniąc złotego, pisał o drożyźnie, a tymczasem w Chorwacji niewiele się zmieniło. Potwierdziły to najnowsze dane Eurostatu.

Chorwacja w strefie euro. Co z inflacja
fot. Mateusz Morawiecki/Facebook

Euro w Polsce? 64,2 procent Polaków jest przeciwna przyjęciu euro przez nasz kraj, a tylko 24,5 proc. ankietowanych chce zastąpienia złotego wspólną europejską walutą - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Od 1 stycznia 2023 roku członkiem strefy euro jest Chorwacja. Z deklaracji rządu wynika jednak, że Polska nieprędko do niej dołączy.

Przyjęcie euro a wzrost cen. Chorwacja obala mity

- Chciałbym przedstawić nasze spojrzenie na wejście Chorwacji do strefy euro. Oni mają teraz chaos cenowy, ceny gwałtownie wzrosły. To dla nas poważne ostrzeżenie  – mówił niespełna trzy tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki. Kancelaria premiera opublikowała także nagranie, w którym mowa o konsekwencjach wejścia do strefy euro, a tym w szczególności o groźbie drożyny.

Wzrost cen to jeden z najczęściej wymienianych argumentów przeciwników wspólnej waluty. W Chorwacji istotnie ceny wzrosły. W skali miesiąca inflacja poszła w górę o 0,2 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Euro a inflacja
fot. Eurostat

W dobie szalejącej drożyzny w całej Europie inflacja w Chorwacji utrzymuje się na poziomie 12,5 proc. Eurostat podał także, że ceny w strefie euro spadają. Średnia inflacyjna dla państw ze wspólną walutą to 8,5 proc. w styczniu wobec 9,2 proc. w grudniu. Polska zamknęła rok z wynikiem 14,4 proc. W grudniu zaś inflacja wyniosła 16,6 proc. O styczniowych danych GUS poinformuje 15 lutego.

loader

RadioZET.pl