Premier zapowiedział pomoc dla piekarni i cukierni. Przez ceny chleba

02.02.2023 08:42

- Ulga dla piekarni i cukierni od 1 kwietnia to 200,17 groszy za MWh gazu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Te działalności nie zostały wcześniej uznane za energochłonne, przez co ceny chleba mogły przebić - i to sporo - 10 zł za bochenek.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Rafał Guz

Gaz dla piekarni i cukierni będzie tańszy - premier Morawiecki zapowiedział, że od 1 kwietnia obowiązywać będą ulgi na jego zakup wynoszący 200,17 zł. - Jeżeli rząd nie obejmie ochroną takich niewielkich firm jak my, to ceny pieczywa mogą wzrosnąć dwukrotnie. W tej chwili zwykły chleb mazowiecki wypiekany w naszej piekarni kosztuje 3,99 zł, jeżeli ceny gazu według zapowiedzi w przyszłym roku wzrosną o 400 procent, będzie kosztował 7-8 zł – ostrzegał pod koniec 2022 roku Marek Kędzierski, prezes PSS Społem w Wyszkowie. 

Niższe ceny gazu dla piekarni i cukierni

- Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać - zapowiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

Morawiecki uściślił, że rząd będzie gwarantował pieniądze na ten cel do poziomu 200,17 zł za MWh. Dopłaty mają obowiązywać do końca 2023 roku.

- To będzie wielka ulga dla tych piekarni, dla tych cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie już znacząco niższy koszt - stwierdził Morawiecki.

- Oferta dla piekarzy, która wejdzie w życie od 1 kwietnia i będzie obowiązywać do końca roku, wprowadzi ceny gazu na poziomie obowiązującym obecnie dla gospodarstw domowych, które redukują koszty paliwa nawet 3-krotnie – zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Teresa Stefańczyk, właścicielka piekarni w Aleksandrowie Łódzkim, wyliczyła podczas rozmowy z „Faktem”, że już w 2022 roku rachunki za gaz wzrosły z 5000 zł do 15 000 zł miesięcznie. Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że rząd rozważał wprowadzenie wakacji rachunkowych dla przedsiębiorców mających problemy z podwyżkami cen gazu. Miały one działać tak, jak wakacje kredytowe i umożliwiać odroczenie płatności za błękitne paliwo w przypadku jednego rachunku na kwartał. 

loader

RadioZET.pl/PAP