Obserwuj w Google News

„Prezent” dla tysięcy przedsiębiorców. Maląg: podjęliśmy decyzję

1 min. czytania
31.05.2023 15:38
Zareaguj Reakcja

„To serce polskiej gospodarki, trzeba dać przedsiębiorcom oddech”. Tak o małych firmach mówiła podczas konferencji minister Marlena Maląg. Szefowa resortu rodziny zapowiedziała wydłużenie programu, który pomóc może nawet 300 tys. firm – wynika z rządowych szacunków.

Prezent dla firm
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

ZUS, w szczególności po wdrożeniu Polskiego Ładu, który w przypadku wielu przedsiębiorców zlikwidował możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, dał się przedsiębiorcom we znaki. Nowi przedsiębiorcy mogą jednak uniknąć wysokich stawek i skorzystać z Małego ZUS-u plus. Rząd zapowiedział, że program ten zostanie wydłużony.

Mały ZUS plus zostanie na dłużej

- Sercem polskiej gospodarki są małe firmy. Te firmy, które dają potencjał rozwojowy naszego kraju. Dlatego została podjęta decyzja. Z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą pracowaliśmy nad rozwiązaniami, które mają przyczynić się (...) o tym, aby tzw. Mały ZUS był świadczeniem, który jest o jeden rok wydłużany, żeby dać oddech małym firmom dla dalszego rozwoju- powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Poinformowała, że rozwiązanie obejmie ponad 300 tys. firm. Z preferencyjnych składek będą mogli skorzystać z ci pracodawcy, którzy przynajmniej jeden miesiąc w 2023 roku na takich zasadach odprowadzali składki ZUS.

Redakcja poleca

Z rozwiązania mogą korzystać osoby, których przychód w ubiegłym roku zamknął się w kwocie 120 tys. złotych. Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi przez maksymalnie 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl