Obserwuj w Google News

Przełom na stacjach paliw. Tyle kosztuje tankowanie

2 min. czytania
22.09.2023 17:38
Zareaguj Reakcja

Ceny paliw mogą zaskoczyć kierowców. - Realizuje się scenariusz spadku cen paliw poniżej 6 zł - poinformowali analitycy Refleksu. Ile kosztować będzie tankowanie?

Przełom na stacjach paliw. Tyle kosztuje tankowanie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Ceny paliw mogą dać kierowcom powody do zadowolenia. Z prognoz analityków wynika, że przełom września i października minie pod znakiem średnich cen paliw poniżej 6 złotych za litr. - Mamy trzeci tydzień głębokiej korekty cen detalicznych, po której skala obniżek cen z rynku hurtowego niemal w całości została przeniesiona na stacje – podali eksperci.

Ceny paliw zaskoczą kierowców. Poniżej 6 zł za litr

Zdaniem analityków średnie ceny benzyny Pb95 i diesla mogą spaść do poziomu 5,99 zł/l i na nim pozostawać na przełomie września i października. Jak dodali, w dalszym ciągu "lekkie korekty w górę" można obserwować w przypadku autogazu.

  • "95-tka” kosztuje obecnie 6,07 zł/l (-25 gr/l w ciągu tygodnia),
  • bezołowiowa 98 – 6,83 zł/l (-17 gr/l)
  • litr oleju napędowego 6,09 zł/l (-14 gr/l) ,
  • autogaz – 2,87 zł/l (+4 gr/l)

 

Redakcja poleca

Ceny paliw – jak czytamy w analizie – spadły już łącznie do poziomu sprzed wojny w Ukrainie.

Ceny na stacjach – nomen omen – przed wyborami, obniża m.in. Orlen. Zdaniem Marcina Roszkowskiego, eksperta Instytutu Jagiellońskiego, to efekt kontraktów zawartych przez koncern. Rozmówca Polskiej Agencji Prasowej przyznał, że „niski poziom cen paliw to efekt kontraktów, które Orlen zawarł kilka miesięcy lub nawet kilka kwartałów wcześniej”.

 

Ekspert pytany o to, czy Polsce nie grozi "wysysanie" paliw z krajowego rynku przez zagranicznych klientów, a w konsekwencji tzw. węgierski scenariusz, czyli deficyt paliw na rynku, zauważył, że na terenach przygranicznych bardzo często lokalni mieszkańcy, robiąc zakupy, przekraczają granicę, "bo coś jest tańsze po drugiej stronie". Zaznaczył jednak, że "to nie jest masowe" zjawisko.

 

Nie przegap