Obserwuj w Google News

Przez Polski Ład do fundacji o. Rydzyka trafi mniej pieniędzy. „Ludzie mają pozaszywane portfele”

2 min. czytania
14.03.2023 11:40
Zareaguj Reakcja

Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam zaapelował do „zamożnych ludzi” o wsparcie Fundacji Nasza Przyszłość. Redemptorysta uważa, że Polski Ład mógł obrócić się przeciwko fundacji: główni darczyńcy, czyli emeryci i renciści, w większości płacą symboliczny podatek, przez co wpływy z odpisu podatkowego będą mniejsze.

Rydzyk straci na Polskim Ładzie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tadeusz Rydzyk prosi o wsparcie finansowe dla Fundacji Nasza Przyszłość. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i obniżka PIT z 17 do 12 proc. sprawiły, że kluczowy darczyńcy, choć tracą na składce zdrowotnej, odprowadzają mniejszy podatek. Wpływy z 1,5 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego także mogą być skromniejsze - Obawiamy się, że będzie mało tych pieniędzy i wielu rzeczy nie będziemy w stanie zrobić – mówił cytowany przez Radio Maryja o. Rydzyk.

O. Rydzyk prosi o wsparcie. „Bogaci mają zamknięte portfele i serca”

Telewizja Trwam wyemitowała spot, w którym o. Rydzyk apeluje o wsparcie. Ściśle współpracująca z Radiem Maryja Fundacja Nasza Przyszłość, miałaby tracić, nawet pomimo zwiększenia odpisu podatkowego z 1 do 1,5 proc. podatku.

Jest problem. Niby pieniędzy jest więcej, bo przekazujemy 1,5 proc. ale przepisy się zmieniły. Podstawowe grupy podatników wspomagających fundację to emeryci i renciści oraz ludzie z niższymi dochodami. Bogaci mają chyba pozaszywane kieszenie, zamknięte portfele i serca dla dobra. W związku z podniesieniem kwoty wolnej i zmniejszeniem stawki PIT wiele osób zapłaci niższe podatki, co przełoży się na kwotę 1,5 proc. PIT przekazywanego fundacji.  - O. Tadeusz Rydzyk

- Musimy pozyskać osoby, które utożsamiają się z naszymi celami. Prosimy o pomoc, szukajcie następnych, którzy zechcą pomóc, bo liczba ofiarodawców poważnie się zmniejszy – podsumował o. Rydzyk.

Oglądaj

Portal Wirtualnemedia.pl już wcześniej przekazywał, że organizacje powiązane z o. Rydzykiem nie mogą narzekać na strumień rządowych – publicznych – pieniędzy. „Ministerstwo Finansów zawarło umowy z Telewizją Trwam na niemal 300 tys. zł. Na prawie 330 tys. zł opiewały łącznie dwie umowy zawarte z tym nadawcą przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zaś Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dostała prawie 430 tys. zł dotacji od Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – czytamy.

Ponadto Prawo i Sprawiedliwość przedłużyło na br. umowę z Fundacją Lux Veritatis, nadawcą Telewizji Trwam. Płaci jej 39,6 tys. zł miesięcznie za transmisje mszy świętych. W skali roku to niemal pół miliona złotych.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl/Radio Maryja