,

Rekompensaty i kolejne wsparcie dla obywateli. „Wkrótce przedstawimy dodatkowe rozwiązania”

PAP
13.01.2023 10:56

Rząd szykuje kolejne elementy wsparcia w związku z rosnącymi rachunkami za energię. Jak mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa „wkrótce poznamy dodatkowe przepisy mające jeszcze mocniej chronić odbiorców ciepła”.

Anna Moskwa o cenach energii
fot. Piotr Molecki/East News

Ceny surowców poszły w górę, a wraz z nimi rachunki za gaz i prąd. Jak zapowiedziała minister Anna Moskwa, resort „zapewni rekompensaty i ograniczy podwyżki dla obywateli”. Pomoc ma trafić też do podmiotów wrażliwych: przedszkoli, szkól czy szpitali.

„Ograniczymy podwyżki rachunków”.  Będą kolejne rekompensaty

„Przez skokowe zmiany cen surowców energetycznych branża ciepłownicza mierzy się z problemem wysokich cen gazu. Dlatego już wkrótce przedstawimy dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnimy rekompensaty i ograniczymy podwyżki do obywateli” – napisała na Twitterze minister Moskwa.

Rzecznik resorty Aleksander Brzózka na prośbę PAP doprecyzował, że pomoc ma trafić m.in. do mieszkańców bloków – odbiorców ciepła systemowego. Będą też rekompensaty dla szkół, szpitali czy żłobków, czyli odbiorców wrażliwych. Z informacji agencji wynika, że rząd zajmie się nowymi rozwiązaniami w najbliższych dniach.

Przypomnijmy, że zgodnie z już obowiązującymi przepisami od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. wytwórcy ciepła mogą ubiegać się o rekompensaty. Dzięki maksymalnym cenom energii i rekompensatom – jak wyjaśniła Moskwa - maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego miała nie wynosić więcej niż 40 proc. Rozwiązania te okazały się jednak niewystarczające, a podwyżki okazały się bardziej dotkliwe, stąd potrzeba nowych rozwiązań.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się