,

Rośnie liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach. GUS podał dane

23.03.2023 10:30

Stopa bezrobocia utrzymuje się na względnie stałym poziomie – wciąż powyżej 5 proc. Liczba osób bez pracy zarejestrowanych w urzędach wzrosła w ciągu miesiąca o ponad 7 tys.

Nowe dane o bezrobociu
fot. Tomasz Kawka/East News

Bezrobocie utrzymuje się na poziomie powyżej 5 proc. Stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej.

Liczba bezrobotnych rośnie

„Stopa bezrobocia pozostała stabilna w styczniu na poziomie 5.5 proc.. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest o 57 tysięcy osób mniej niż rok temu. Spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach” – napisali w komentarzu eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dodano, że to pokłosie spowolnienia gospodarczego, przez które rekrutacje zostały wstrzymane. Zgodnie z danymi, w lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94 tys. nowych ofert pracy. „To wynik podobny jak w styczniu, jednak o 20 proc. mniejszy niż rok temu” – czytamy.

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się