Obserwuj w Google News

Rozliczenie PIT 2023. PIT-37 i inne deklaracje „złożą się same”

3 min. czytania
24.01.2023 11:25
Zareaguj Reakcja

15 lutego 2023 roku ruszy system Twój e-PIT, który ułatwi wybranym podatnikom rozliczenie się ze skarbówką.  W przypadku np. najpopularniejszej deklaracji PIT-37, nawet jeśli podatnik nic nie zrobi i nie sprawdzi zeznania, deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana w maju. Warto jednak zalogować się na swój profil przynajmniej z dwóch powodów.

Rozliczenie PIT 2023
fot. LUKASZ SOLSKI/East News
  1. Twój e-PIT. Kto i kiedy skorzysta
  2. Twój e-PIT. Jak obniżyć podatek (ulgi i odliczenia)
  3. PIT 2023. Kiedy zwrot podatku

PIT można będzie rozliczać za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W dalszym ciągu jednak nie wszyscy skorzystają z tego rozwiązania. Skarbówka udostępni automatycznie uzupełnione zeznania do akceptacji głównie pracownikom, zleceniobiorcom, emerytom i wynajmującym mieszkania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w dalszym ciągu nie będą mogły skorzystać z tej usługi. Przedsiębiorcom pozostaje wizyta w urzędzie skarbowym lub skorzystanie z e-deklaracji.

Twój e-PIT. Kto i kiedy skorzysta

W celu rozliczenia dochodów za 2022 r. z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-37 lub PIT-38 (wykazując przychody z umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło lub przychodów kapitałowych).

Z usługi skorzystają też rozliczający się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą.

Redakcja poleca

Aby zalogować się do systemu, należy podać PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za 2021 rok i jedną z kwot przychodu z PIT-11. Szybszą opcją jest Profil Zaufany lub bankowość elektroniczna, która także umożliwia dostęp do usługi Twój e-PIT.

Po zalogowaniu się do platformy podatnik uzyska dostęp do uzupełnionych przez skarbówkę zeznań podatkowych. Te zostały wypełnione „z automatu” po przekazaniu do systemu danych od płatników (np. pracodawców) o zarobkach w 2022 roku, odprowadzonych podatkach i składkach.

Każdy podatnik może dokonać zmian w przygotowanych formularzach lub sprawdzić ich poprawność. Może zaakceptować druk, co będzie oznaczało wysyłkę do skarbówki, może też nie robić nic – a deklaracja i tak zostanie zaakceptowana z automatu. Jedynie zeznania PIT-28 i PIT-36 nie będą automatycznie akceptowane.

Warto jednak wcześniej zajrzeć do deklaracji zważywszy na co najmniej dwa powody: ulgi do wykorzystania i szybszy ewentualny zwrot podatku.

Twój e-PIT. Jak obniżyć podatek (ulgi i odliczenia)

W usłudze Twój e-PIT (w przypadku PIT-36 i PIT-37) jest możliwość rozliczenia się w sposób preferencyjny ze współmałżonkiem, co przy dużej różnicy w zarobkach, pozwoli zaoszczędzić. Taka możliwość jest dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybraniu odpowiedniej opcji.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem za 2022 rok. NOWE ZASADY

Dodatkowo podatnik może uwzględnić w zeznaniu ulgę związaną z przekazaniem darowizny, ulgę na dzieci, ulgę na internet czy ulgę rehabilitacyjną . Można będzie także przekazać po raz pierwszy 1,5 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Zalogowanie się do systemu Twój e-PIT przed 2 maja umożliwi zatem uwzględnienie preferencji, które w konsekwencji mogą wpłynąć na ostateczną kwotę podatku do zapłaty.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto poświęcić czas na sprawdzenie deklaracji PIT w tej usłudze. Im szybciej prześlemy PIT, tym szybciej dostaniemy ewentualny zwrot podatku.

PIT 2023. Kiedy zwrot podatku

Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Nie warto czekać zatem, aż nasz PIT z automatu zostanie zaakceptowany 2 maja. Wówczas bieg 45 dni rozpocznie się ostatniego dnia wysyłki deklaracji.

Ci, którzy zdecydują się na wizytę w urzędzie i złożą papierowe zeznanie, na zwrot podatku poczekają do 3 miesięcy od dnia złożenia druku.

Pomagamy dzieciom z całego kraju odzyskiwać zdrowie i samodzielność. Wspieramy najbardziej potrzebujących z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wyrównujemy ich szanse na lepszą przyszłość. Z roku na rok przybywa podopiecznych Fundacji Radia ZET. Teraz, w czasie wojny w Ukrainie, jesteśmy potrzebni jeszcze bardziej. Jak przekazać 1,5 proc. podatku Fundacji Radia Zet? Jeżeli korzystasz z usługi e-PIT to zachęcamy do zalogowania się na swoje konto. Deklaracja podatkowa zawiera pole w które należy wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego (KRS Fundacji Radia ZET to 0000127204).

RadioZET.pl/gov.pl