Zamknij

Ruszyła nowa edycja „Senior Plus”. Rząd zachęca do zgłaszania się po pieniądze

28.11.2022 15:06

- Uruchomiliśmy nabór do nowej edycji programu „Senior plus”. Zachęcam samorządy do składania wniosków o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla seniorów - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

emeryci wypakowujący zakupy
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury to nie wszystko – seniorzy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony państwa. Program „Senior plus” ma przełożyć się na poprawę warunków życia najstarszych Polaków poprzez przygotowanie dla nich miejsc, w których będą mogli nawiązywać i utrzymywać kontakty społeczne. Interakcje z innymi ludźmi są dla zdrowia emerytów równie ważne, jak zapowiedziana jeszcze wyższa waloryzacja emerytur.

Senior Plus. 60 mln zł pomocy do wzięcia

Marlena Maląg poinformowała, że w całej Polsce działa już niemal 1100 placówek dla seniorów. Nowa edycja programu ma sprawić, że ta liczba się zwiększy.

- Zależy nam na tym, aby ich przybywało. Seniorzy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje ten program. Uczestniczą w zajęciach, warsztatach, spędzają wspólnie czas w przyjaznym i bezpiecznym środowisku. Cieszę się, że tworzone tak licznie domy i kluby „Senior plus” umożliwiają osobom starszym aktywne i radosne życie - podkreśliła szefowa MRiPS.

Oferty do programu należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD) do 5 stycznia 2023 r. do godz. 16.00. Wyniki konkurs zostaną ogłoszone najpóźniej do 17 marca 2023 roku. Program pozwala na dofinansowanie projektów „jednorocznych”, czyli realizowanych i zakończonych wyłącznie w 2023 roku.

O dofinansowanie ubiegać się mogą gminy, powiaty i samorządy województw. W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 400 tys. złotych w przypadku dziennych domów. Na utworzenie klubów dla seniorów można otrzymać 200 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących domów i klubów dla seniora. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu Senior plus można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 złotych dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w klubie „Senior plus” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie.

loader

RadioZET.pl/PAP