Rząd chce „zagonić” matki do pracy. Temu ma służyć program Maluch plus

08.03.2023 13:35

5,5 mld zł przeznaczył w 2023 roku rząd na program Maluch plus, co ma przełożyć się na powstanie 100 000 nowych miejsc w żłobkach. PiS chce, żeby matki powierzyły opiekę nad małym dziećmi instytucjom, a same wróciły co aktywności zawodowej.

Marlena Maląg
fot. Stanislaw Rozycki/REPORTER/East News

500 plus to wsparcie pomagające sprostać finansowo wychowaniu dzieci, chociaż przez inflację pomoc ta jest coraz mniej odczuwalna. Inny charakter ma Maluch plus – tutaj, zamiast wręczania rodzicom pieniędzy, tworzona jest szansa na ich zarobienie mimo posiadania małego dziecka.

Maluch plus. Matki będą mogły pójść do pracy

- Bycie kobietą to piękna, ale też wymagająca rola. Każdego dnia żonglujemy obowiązkami domowymi, zawodowymi, ustalamy priorytety tak, aby pogodzić ze sobą wszystkie role, jakie pełnimy – stwierdziła minister Marlena Maląg. Opiekę nad małymi dziećmi trudno jednak łączyć z pracą – dlatego matki nawet przez kilka lat po urodzeniu nie są aktywne zawodowo.

Szefowa MRiPS wyjaśniła, że część państwowych programów wspierających rodziców powstała, aby umożliwić prowadzenie życia zawodowego obok rodzinnego. Z tego powodu zostały wprowadzone zmiany do Kodeksu pracy czy przeprowadzone inwestycje w rozwój opieki żłobkowej.

- Powrót do pracy zawodowej warunkuje często dostęp do opieki żłobkowej, dlatego chcemy, aby każda gmina w Polsce miała swój żłobek. Na mapie Polski wciąż istnieją białe plamy, dlatego w tym roku ruszył program Maluch plus z dużo większym budżetem, 5,5 mld zł. To pozwoli na utworzenie ponad 100 tys. dodatkowych miejsc opieki nad maluchami - wytłumaczyła Maląg.

Minister podkreśliła, że 7 kwietnia w życie wejdą przepisy, które na stałe wprowadzają do polskiego porządku prawnego pracę zdalną. Pracodawca będzie zobowiązany do przyjęcia wniosku o możliwość pracy z domu m.in. od rodziców dzieci do 4 lat.

- Miejsca w żłobkach są bardzo ważne, co słyszę od rodziców na każdym spotkaniu, jednak istotne są również elastyczne formy zatrudnienia. Pierwsze korzystne zmiany staną się faktem już w kwietniu. Kolejne są procedowane w parlamencie. Skorzystają na nich wszyscy pracownicy, w tym pracujący rodzice. Chcemy m.in. wydłużyć urlop rodzicielski, zwiększyć zasiłek macierzyński oraz wprowadzić dodatkowe dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego – poinformowała szefowa MRiPS.

loader

RadioZET.pl/PAP