Zamknij

Rząd może wydłużyć wakacje kredytowe. Wysokie stopy procentowe i w 2024?

25.01.2023 12:04

Wakacje kredytowe pozwolą w 2023 roku na przeniesienie płatności 4 rat na koniec okresu kredytowania. Niewykluczone, że program zostanie rozszerzony także na rok 2024. Deklarację w tej sprawie złożył rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczając, że decyzja zależeć będzie między innymi od wysokości stóp procentowych. Możliwe, że wakacje obejmą także kredyty inne niż hipoteczne.

Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Wakacje kredytowe powstały, żeby dać kredytobiorcom chwilę wytchnienia od spłacania rat, które z powodu wysokich stóp procentowych wzrosły nawet o 100 procent. Inflacja, która w 2022 roku wyniosła 14,4 procent, w 2023 roku ma według projekcji NBP obniżyć się symbolicznie, by spaść wyraźnie w 2024. W takim przypadku powinny także spaść stopy procentowe i wysokość rat. Niepokój budzi jednak zapowiedź możliwości przedłużenia wakacji kredytowych – oznacza to, że według rządu pomoc będzie dalej potrzebna.

Wakacje kredytowe 2023. Odpoczynek od rat także w 2024?

Rzecznik rządu omawiając potencjalne wydłużenie wakacji kredytowych zaznaczył, że „zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym”. - Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku - stwierdził.

- Zobaczymy, jak będą wyglądały wysokości stóp procentowych i od tego uzależniamy te decyzje. Jeżeli stopy procentowe pójdą mocno w dół, to być może takie działanie nie będzie potrzebne - powiedział. Müller wskazał, że rząd przygląda się też „sytuacji kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi”.

- Na tym rynku też należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia. Potencjalne instrumenty pomocy też należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw - zaznaczył.

Jak stwierdził, wprowadzanie różnych instrumentów, podobnie jak np. obniżonego VAT-u, „rozpatrujemy w perspektywie każdego kwartału”. - Tak samo będziemy podejmować decyzje zależnie od tego, jakie będą stopy procentowe - wyjaśnił.

Według stanu na koniec grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. To 54 procent liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 procent ich łącznej wartości.

Müller przypomniał, że w tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

loader

RadioZET.pl/PAP