Rząd obiecał tańsze kredyty, a nowy WIRON już przewyższył wskaźnik WIBOR
Wbrew obietnicom szefa rządu kredyty z nowym wskaźnikiem wcale nie muszą być tańsze – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Wprowadzony na początku roku WIRON już osiągnął wyższą wartość niż WIBOR.

Stopy procentowe, w szczególności w 2022 roku, urosły do niespotykanych rozmiarów, siejąc spustoszenie w kieszeniach kredytobiorców. Zgodnie z rządowym pomysłem lekarstwem miała być zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON, który miał się kredytobiorcom opłacić. „Po raz pierwszy od momentu, gdy ruszyły oficjalne notowania nowego wskaźnika referencyjnego WIRON, czyli od początku tego roku, jego stawka okazuje się wyższa niż WIBOR. Widać to przede wszystkim w stawkach trzymiesięcznych i sześciomiesięcznych” – podała tymczasem „Rzeczpospolita”.
Taniej nie będzie. WIRON przewyższył WIBOR
Dziennik podał, że WIBOR 6M osiągnął prób 5,95 proc., zaś WIRON 6M – 6,044 proc. Indeks trzymiesięczny także potwierdza fakt, iż WIRON przewyższył WIBOR.
Ponad rok temu Mateusz Morawiecki obiecał taką reformę wskaźników referencyjnych, która sprawi, że kredyty będą tańsze. W istocie w 2022 roku WIRON wyglądał obiecująco, a jego majowa wartość była nawet o 3,6 pkt. niższa niż trzymiesięczny WIBOR.
Po roku ziścił się czarny scenariusz nakreślany przez ekonomistów, którzy przekonywali, że tak duże różnice na korzyść WIRON to tylko kwestia czasu. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, a sytuacja się odwróciła: WIBOR zaczął gwałtownie spadać, znacznie szybciej niż WIRON.
Ekonomiści w rozmowie z dziennikiem wyjaśnili, na czym polega ta zależność. Gdy Rada Polityki Pieniężnej – tak jak obecnie – wchodzi w cykl luzowania i cięcia stóp, WIBOR spada szybciej niż WIRON. I odwrotnie, gdy RPP zaczyna zacieśniać politykę pieniężną, WIBOR rośnie szybciej i jest wyraźnie wyższy niż WIRON (z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku).
- WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) to średnia stawka dokonanych transakcji, w których bank pożycza pieniądze na jeden dzień innym bankom i dużym przedsiębiorcom. WIRON 1 M to stopa składana tych stawek z ostatnich 30 dni (i odpowiednio – z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy dla WIRON 3M i 6M).
- WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to deklarowana wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym.
Ekonomiści podsumowali, że tak długo, jak RPP będzie obniżała stopy, spadek WIBOR będzie szybszy niż wskaźnika WIRON. Dopiero stabilizacja stóp może sprawić, że ten pierwszy wskaźnik przewyższy nowy WIRON.