Rząd podał nową wysokość waloryzacji. Aktualna tabela podwyżek emerytur

26.01.2023 13:35

Wbrew początkowym zapowiedziom, podwyżka świadczeń emerytów i rencistów nie wyniesie 13,8 procent. - Wszystko wskazuje na to, że waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8 procent – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na wspólnej z prezes ZUS Gertrudą Uścińską konferencji prasowej.

emerytka licząca pieniądze i tabela waloryzacji emerytur
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur z powodu wyższej niż zakładał rząd inflacji będzie większa. Marlena Maląg przyznała, że seniorzy mogą spodziewać się podwyżki na poziomie 14,8 procent – o jeden punkt procentowy wyższej, niż założono w budżecie na 2023 rok. Wynika to z danych wyliczonych przez GUS.

Waloryzacja emerytur 2023. Nowa wysokość podwyżki

Rekordową waloryzację emerytur na poziomie 15 procent eksperci przewidywali jeszcze w 2022 roku. Ostatecznie świadczenia najprawdopodobniej wzrosną o 14,8 procent, gdyż na tyle Główny Urząd Statystyczny oszacował inflację emerycką. Goszcząc w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, opowiedział jak na wysokość emerytur wpłynęło obniżenie przez PiS wieku emerytalnego. Kobiety straciły nawet 70 procent pieniędzy.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyliczany jest na podstawie podanych przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. Minister Maląg przekazała, że po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnika inflacji w 2022 roku wszystko wskazuje na to, że waloryzacja będzie na poziomie 14,8 procent. Zaznaczyła jednocześnie, że ostateczna wartość wskaźnika zostanie ogłoszona w lutym.

- Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę – powiedziała szefowa MRiPS.

- Wskaźnik, o którym mówi pani minister, jest znany, i to jest 14,8 procent. Ten drugi wskaźnik najprawdopodobniej będzie obojętny, dlatego że tam nie ma tego wzrostu, czyli pewnie będzie zero – zapowiedziała Gertruda Uścińska.

W takim przypadku z wzoru na wyliczenie wysokości waloryzacji wynika, że wyniosłaby ona właśnie 14,8 procent. Jak w przypadku takiego wskaźnika waloryzacji wzrosłyby emerytury pokazujemy w tabeli poniżej.

waloryzacja_tabela_148_procent_01
fot. RadioZET.pl

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

loader

RadioZET.pl/PAP