Zamknij

Sasin zapowiedział zwrot VAT za gaz. Niższa cena bez tarczy antyinflacyjnej

30.11.2022 14:44

- Nie chciałbym w tej chwili deklarować, jaki będzie poziom VAT na gaz od 2023 roku, zostanie on podany do końca roku - zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Część Polaków będzie mogła liczyć na jego zwrot – dodał polityk.

Jacek Sasin
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać w 2023 roku w mocno ograniczony sposób – obniżony, zerowy VAT będzie dotyczyć tylko części produktów żywnościowych. Z projektu rozporządzenia wynika, że będzie obowiązywać do końca czerwca 2023 roku. VAT na nośniki energii wzrośnie, co spowoduje wzrost ich cen. Rząd szuka więc innych sposobów wpłynięcia na ceny – jednym z nich ma być zwrot zapłaconego podatku.

Sasin: będzie zwrot VAT za gaz. Nie wszyscy go dostaną

Sasin został zapytany w Sejmie o nowe propozycje rządu w sprawie gazu. Odpowiedział, że rząd chce zamrozić ceny gazu na poziomie z tego roku, czyli bierze „niejako na siebie całe skutki wzrostu cen gazu na rynkach światowych”. O tym, jak likwidacja tarczy antyinflacyjnej wpłynie na ceny paliw w podcaście „Biznes. Między wierszami" opowiedział Rafał Zywert, analityk rynku ze spółki Reflex.

- Wprowadzamy też pewne rozróżnienie od Nowego Roku, kiedy będziemy musieli przywrócić - zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej - VAT na gaz - powiedział dziennikarzom wicepremier. Polityk uchylił się jednak od odpowiedzi, czy stawka wróci do poziomu 23 procent, zapowiadając za to mechanizm zwrotu podatku dla części Polaków.

- To jeszcze nie chciałbym tego w tej chwili deklarować, jaki to będzie poziom VAT-u. Natomiast musimy przywrócić VAT. Rozróżnimy w ten sposób, że te najbiedniejsze rodziny, najmniej zamożne, te które korzystały ze wsparcia dotychczas w dodatku energetycznym, dostaną zwrot tego VAT-u. Natomiast wszyscy pozostali będę musieli VAT - zgodnie z decyzją KE – zapłacić – stwierdził Jacek Sasin.

Przyjęty w piątek przez rząd projekt ustawy związany z zamrożeniem cen gazu zakłada m.in. wprowadzenie w 2023 r. mechanizmu polegającego na zagwarantowaniu odbiorcom chronionym paliw gazowych oraz odbiorcom realizującym zadania z zakresu użyteczności publicznej objętych taryfą, ceny maksymalnej paliw gazowych oraz stawek opłat usług dystrybucji paliw gazowych na poziomie nie wyższym niż te stosowane w 2022 r.

Dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, w projekcie ustawy zaproponowano mechanizm refundacji podatku od towarów i usług, poniesionego przez tych odbiorców za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r.

„Refundacja podatku VAT, zgodnie z przedstawionym projektem, będzie przysługiwać gospodarstwu domowemu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a którego przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego” - napisano w uzasadnieniu projektu.

loader

RadioZET.pl/PAP