Obserwuj w Google News

Sposób na dodatkową emeryturę. Fundusze wypłaciły seniorom prawie 30 mln zł

2 min. czytania
30.05.2023 13:00
Zareaguj Reakcja

Dodatkowa emerytura dożywotnio w zamian za prawo do mieszkania? W dobie rosnących kosztów życia coraz więcej seniorów idzie na taki „układ” z funduszami hipotecznymi.

Dodatkowa pensja dla seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytura w dobie galopującej inflacji coraz rzadziej jest gwarantem socjalnego bezpieczeństwa, o czym świadczą statystyki. Realna wartość emerytur i rent spadła według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku o 4,7 procent. Alternatywnym źródłem pieniędzy poza systemem emerytalnym może być umowa z funduszem hipotecznym. Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce podał, że odwrócona hipoteka w ciągu ostatniej dekady pozwoliła zarobić seniorom łącznie prawie 30 mln zł.

Odwrócona hipoteka. Sposób na dodatkową emeryturę

ZPF wyjaśnił, że w dobie rosnących kosztów życia coraz więcej seniorów decyduje się na umowę dożywocia z funduszem hipotecznym. O co w tym chodzi? Odwrócona hipoteka, jak sugeruje nazwa, polega na tym, że dana instytucja finansowa wypłaca klientowi dożywotnią rentę w zamian za prawo do własności jego nieruchomości. Senior na mocy umowy notarialnej dożywotnio dostaje ustalone świadczenie i prawo przebywania w lokalu, który po jego śmierci przejdzie w ręce funduszu. 

Odwrócona hipoteka to sprzedaż ratalna własnego mieszkania z gwarancją dożywotniego otrzymywania rat - po śmieci właściciela prawo własności przechodzi na fundusz, nawet jeśli podmiot ten do tego momentu wypłaci tylko część rynkowej wartości nieruchomości.

Redakcja poleca

Z danych Związku wynika, że średni wiek klienta przeciętnego funduszu to 76,5 lat. Z uwagi na galopującą inflację na taki układ idą coraz to młodsi właściciele mieszkań. Dlaczego? Seniorzy chcą tym samym zapewnić sobie godne życie w czasie rekordowo wysokiej inflacji. - Zgodnie z danymi ZUS największy odsetek wypłacanych emerytur w 2022 r. mieścił się w przedziale 1800-2200 zł miesięcznie. Kwoty te nie pozwalają osobom starszym na pokrycie wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem, dlatego tak istotny staje się dopływ środków z renty dożywotniej - wskazała Katarzyna Brzeska - Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego FAMILIA.

W okresie 2010 - 2022 fundusze hipoteczne należące do ZPF wypłaciły klientom renty dożywotnie w łącznej kwocie 29,5 mln zł. Z raportu ZPF wynika, że środki, które trafiają do seniorów, często stanowią połowę świadczenia wypłacanego z ZUS.

Zdaniem ekspertów opcja renty dożywotniej będzie zyskiwała na popularności jako uzupełnienie systemu emerytalnego. - Renta dożywotnia jest narzędziem, które może odciążyć polski system emerytalny oraz senioralne portfele, zwłaszcza w okresie szalejącej inflacji. Liczba podpisywanych umów rośnie, ale czekam na czasy, w których hipoteka odwrócona będzie rozwiązaniem powszechnym - podsumował Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Z danych ZFP wynika, że łączna wartość nieruchomości zarządzanych przez fundusze hipoteczne wyniosła na koniec 2022 r. 149,2 mln zł. Średnia powierzchnia pojedynczej nieruchomości objętej umową o rentę dożywotnią to 52,1 mkw.

RadioZET.pl/ZPF