Obserwuj w Google News

Spotkanie o obniżeniu wieku emerytalnego. „Przedwyborcza zagrywka PiS”

2 min. czytania
25.01.2023 13:51
Zareaguj Reakcja

Na początku lutego minister edukacji Przemysław Czarnek ma zaprezentować związkom zawodowym nauczycieli propozycje dotyczące wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. - Mam nadzieje, że zapowiedź ministra Czarnka nie okaże się kiełbasą wyborczą - powiedziała Radiu ZET Urszula Woźniak z ZNP.

seniorzy w ZUS
fot. Tomasz Holod/Polska Press/East News

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli mogą być koniecznością z powodu coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego. Przemysław Czarnek przyznał w Radiu ZET, że w najbliższych latach pracę może stracić nawet 100 000 pedagogów. Rozwiązaniem ma być obniżenie wieku emerytalnego, po którym nauczyciele mogliby przejść w stan zawodowego spoczynku. ZNP obawia się jednak, że proponowane rozwiązanie może być tylko wyborczą zagrywką rządu.

Wcześniejsza emerytura. Czarnek spotka się z nauczycielami

Im krócej pracujemy, tym niższa będzie nasza emerytura. Jest ona wyliczana przez ZUS z konkretnego wzoru, a matematyki nie da się oszukać. Mówił o tym dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, w podcaście „Biznes. Między wierszami”.

Oglądaj

Dla nauczycieli możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę może być ratunkiem przed bezrobociem – do szkół uczęszcza coraz mniej dzieci, więc pojawiają się problemy z ukompletowaniem klas. System edukacji nie będzie więc potrzebował tak dużej liczby pedagogów, co zasygnalizował Czarnek mówiąc o zwolnieniu nawet 100 000 pedagogów.

Minister edukacji zaprosił związki zawodowe na 1 lutego na spotkanie w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Wcześniejsza emerytura ma być możliwa po przepracowaniu 30 lat, z czego 20 lat przy tablicy. Związek Nauczycielstwa Polskiego postuluje o możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek, nie chce także, by taką możliwość ograniczyć do wybranych przez rząd roczników.

Redakcja poleca

Czarnek podkreślił, że ostateczny kształt rozwiązań, które zostaną zaproponowane nauczycielom, powstanie po rozmowach z prezesem ZUS Gertrudą Uścińską. Ma ona oszacować, jaki wpływ na system ubezpieczeń społecznych miałoby przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli i wskazania, na co państwo może sobie pozwolić z finansowego punktu widzenia.

„Przedwyborcza zagrywka PiS” – tak o propozycji wcześniejszego przechodzenia na emeryturę mówili Radiu ZET nauczyciele, którzy obawiają się, że kwestia wcześniejszego kończenia pracy zawodowej będzie traktowana w 2023 roku jako „kiełbasa wyborcza”.

RadioZET.pl/Radio ZET