,

Tak wielkiego strajku nie było od lat. Autobusy, tramwaje i pociągi stanęły

27.03.2023 10:53

W nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczął się strajk pracowników transportu publicznego w Niemczech. Zatrzymał się ruch pociągów, autobusów, a nawet samolotów.

Paraliż komunikacyjny w Niemczech
fot. EPA/FILIP SINGER/PAP/EPA.

Niemcy przeżywają paraliż komunikacyjny. Agencja dpa napisała o dziesiątkach tysięcy protestujących pracowników kolei, lotnictwa, a nawet portów. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych EVG i Verdi planują 24-godzinny strajk.

Niemcy. „Megastrajk” i paraliż komunikacyjny

- Gotowość do strajku jest bardzo duża, gniew pracowników - ogromny - powiedział agencji Kristian Loroch, szef zbiorowej komisji negocjacyjnej EVG.

Poniedziałek 27 marca minie dla Niemców pod znakiem utrudnień komunikacyjnych. Stanęły autobusy i pociągi, dodatkowo linie lotnicze Lufthansa na kilka godzin przed rozpoczęciem strajku ostrzegawczego w Niemczech odwołały część lotów, powołując się na problemy techniczne u dostawców usług zewnętrznych.

Strajk w komunikacji oznacza także problemy logistyczne dla firm. O potencjalnych kłopotach ostrzegła klientów  firma Maersk. Na stronie spółki czytamy, że choć trudno jest z góry ściśle ocenić efekty zatrzymania transportu, to zleceniodawcy muszą liczyć się z opóźnieniami przewozów cargo.

Związkowcy zamierzają protestować co najmniej 24 godziny. Ci chcą wywalczyć dla ponad 2 mln pracowników podwyżki o 10,5 proc., ale nie mniej niż 500 euro miesięcznie. Niemieckie media okrzyknęły akcję „megastrajkiem”, gdyż jego skala jest niespotykana.  

loader

RadioZET.pl/PAP/dpa/Deutsche Welle

Logo radiozet Dzieje się