Zamknij

Na taką zmianę czekało tysiące świadczeniobiorców. Maląg: trwają rozmowy

24.01.2023 13:14

Opiekunowie osób niepełnosprawnych od lat alarmowali, że wedle obowiązujących przepisów nie mogą dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wysokość nie wystarcza na pokrycie bieżących wydatków. Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała o nowej wysokości świadczenia i pracami nad zmianą przepisów.

Zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym
fot. Marek BAZAK/East News

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Brak możliwości świadczenia choćby zdalnej pracy sprawił, że np. rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymują nieco ponad 2 tys. zł na cały miesiąc. Minister Marlena Maląg poinformowała o planowanych zmianach w prawie.

Świadczenie pielęgnacyjne wyższe i na nowych zasadach

Resort rodziny poinformował, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku wzrosła do kwoty 2458 zł. Minister Marlena Maląg podczas briefingu prasowego przypomniała, że jest ono przynależne opiekunom osoby niepełnosprawnej i od niego odprowadzane są składki. Potwierdziła także, że resort pracuje nad nowymi przepisami, które umożliwią świadczeniobiorcom dorabianie do świadczenia.

 

- Prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia – mówiła Marlena Maląg.

W 2022 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 2119 zł, w 2021 roku kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosiła 1971 zł, w 2015 r. było to jedynie 1200 zł – podała szefowa resortu rodziny. 

loader

RadioZET.pl/PAP