Obserwuj w Google News

Na taką zmianę czekało tysiące świadczeniobiorców. Maląg: trwają rozmowy

1 min. czytania
24.01.2023 13:14
Zareaguj Reakcja

Opiekunowie osób niepełnosprawnych od lat alarmowali, że wedle obowiązujących przepisów nie mogą dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, którego wysokość nie wystarcza na pokrycie bieżących wydatków. Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała o nowej wysokości świadczenia i pracami nad zmianą przepisów.

Zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym
fot. Marek BAZAK/East News

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Brak możliwości świadczenia choćby zdalnej pracy sprawił, że np. rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymują nieco ponad 2 tys. zł na cały miesiąc. Minister Marlena Maląg poinformowała o planowanych zmianach w prawie.

Świadczenie pielęgnacyjne wyższe i na nowych zasadach

Resort rodziny poinformował, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2023 roku wzrosła do kwoty 2458 zł. Minister Marlena Maląg podczas briefingu prasowego przypomniała, że jest ono przynależne opiekunom osoby niepełnosprawnej i od niego odprowadzane są składki. Potwierdziła także, że resort pracuje nad nowymi przepisami, które umożliwią świadczeniobiorcom dorabianie do świadczenia.

 

Redakcja poleca

- Prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia – mówiła Marlena Maląg.

W 2022 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 2119 zł, w 2021 roku kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosiła 1971 zł, w 2015 r. było to jedynie 1200 zł – podała szefowa resortu rodziny. 

RadioZET.pl/PAP