Zamknij

Świąteczna inflacja będzie znacznie wyższa. Tyle trzeba szykować na zakupy

16.11.2022 14:36

Polacy spodziewają się, że święta kosztować ich będą 1259 zł, o 307 zł więcej, niż przed rokiem – wynika z badania Barometr Providenta. Drogo będzie nawet w przypadku oszczędzania, kupowania tylko w promocjach i wybierania jak najtańszych produktów.

zakupy w sklepie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja osiągnęła poziom najwyższy od grudnia 1996 roku. W październiku 2022 liczone rok do roku tempo wzrostu cen wyniosło 17,9 procent. Żywność drożała nawet szybciej, o 26,1 procent – wyliczono w raporcie „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Święta w ciągu roku podrożały o ponad 30 procent.

Święta droższe o 30 procent. Polacy zamierzają oszczędzać

Świąteczny budżet 36,6 procent Polaków będzie wynosił w 2022 roku między 1000 zł a 1999 zł. 20 procent zamierza świętować wydając ponad 2000 zł, niewiele mniej ankietowanych będzie stanie wydać tylko mniej niż 500 zł.

- Oszczędną Gwiazdkę deklarują zwłaszcza najstarsi respondenci, którzy wydadzą na nie średnio 1010 złotych. To o połowę mniej niż najmłodsza grupa wiekowa. Ponadto, co czwarty senior na organizację świąt przeznaczy mniej niż 500 zł – wyjaśniła rzeczniczka Providenta Karolina Łuczak.

Wszystkich podstawowych tradycji świątecznych nie ud się dochować z powodów finansowych w niemal 25 procentach polskich domów. Brak zmartwień dotyczących kosztów przygotowania i obchodzenia świąt zadeklarowało tylko 3 procent badanych. W 2021 roku takich odpowiedzi było 10 procent.

Finansowe troski widać także w preferencjach dotyczących prezentów świątecznych, które zaczęły koncentrować się bardziej wokół żywej gotówki niż produktów.

- Bezkonkurencyjnie wygrywają pieniądze lub bony na zakupy, które dają obdarowanemu największe możliwości – to najpopularniejsza odpowiedź wśród każdej grupy wiekowej. Taki prezent chciałby otrzymać co czwarty badany – poinformowała Karolina Łuczak.

loader

RadioZET.pl/Provident