Zamknij

Święta tradycyjnie coraz droższe. NBP podał, o ile podrożeje żywność do końca roku

15.11.2022 09:04

Ceny żywności wzrosły w ciągu roku o 26,1 procent – wynika z raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Najgorsze dopiero przed nami i wypadnie akurat w święta – zapowiedział Narodowy Bank Polski.

paragon za zakupy i portfel z pieniędzmi
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja liczona rok do roku wyniosła już 17,9 procent. Ceny żywności rosły znacznie szybciej. NBP podał w swoim raporcie, że we wrześniu za zakupy spożywcze trzeba było płacić blisko 20 procent więcej, niż przed rokiem. Odczuwalny wzrost był znacznie wyższy i wyniósł w październiku 26,1 procent – wyliczyli eksperci w raporcie „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Ceny mają wzrosnąć najbardziej w IV kwartale 2022 roku.

Wzrost cen żywności przyspieszy na święta. Projekcja NBP

Z listopadowego raportu o inflacji przygotowanego przez Narodowy Bank Polski wynika, że we wrześniu 2022 roku ceny żywności były o 19,3 procent wyższe, niż rok wcześniej. Najwyższy wzrost cen żywności NBP przewidział na IV kwartale 2022 roku. Produkty spożywcze mają podrożeć w stosunku do poprzedniego roku o 22,1 procent.

Inne dane przedstawili twórcy raportu opracowywanego dzięki monitorowaniu cen detalicznych w sklepach. Eksperci z Centrum Analiz Rynkowych UCE Research poinformowali, że na 12 badanych kategorii podrożały wszystkie produkty, a we wszystkich przypadkach skok był dwucyfrowy. „Najniższy wzrost wyniósł ponad 14 procent, a najwyższy sięgnął 50 procent. Może to oznaczać, że jeszcze przez długi czas dynamika wzrostu cen nie wyhamuje” - ocenili.

„Wzrost cen żywności będzie największy w IV kwartale 2022 r., w kolejnych kwartałach będzie malał, a powrót do jednocyfrowego poziomu spodziewany jest dopiero w ostatnim kwartale 2023 r.” – podał NBP w listopadowym raporcie o inflacji.

Bank centralny oszacował, że w I kwartale 2023 roku ceny żywności wzrosną o 21,5 procent, w późniejszych okresach tempo wzrostu ma systematycznie spadać. W IV kwartale 2023 NBP spodziewa się, że ceny rok do roku będą wyższe o 6,4 procent.

Wzrost cen żywności w 2022 roku ma wynieść ostatecznie 15,3 procent, w 2023 roku NBP spodziewa się cen wyższych o 13,6 procent, w 2024 roku zakupy żywności i napojów mają podrożeć o 4,4 procent, a w 2025 roku wzrost ma stanowić 1,9 procent.

loader

RadioZET.pl/NBP