Zamknij

Szykuje się chaos w bankach. NBP o skutkach wakacji kredytowych

09.12.2022 16:46

Narodowy Bank Polski w „Raporcie o stabilności systemu finansowego” ostrzegł, że w 2023 roku banki mogą mieć problemy z obsługą kredytów. Wówczas wakacje kredytowe dobiegną końca.

Koniec wakacji kredytowych w 2023 roku
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Wakacje kredytowe to ustanowione przez rząd i sfinansowane przez banki wsparcie kredytobiorców w obliczu rosnących stóp procentowych. Mowa o możliwości zawieszenia spłaty kredytu łącznie na osiem miesięcy, co ma wesprzeć kredytobiorców w czasie największej od dekad drożyzny. Program wszedł w życie w lipcu, zatem już w 2023 roku „wakacje” od spłaty dobiegną końca. Przybędzie też obowiązków pracownikom banków, przed czym ostrzegł w raporcie bank centralny.

Wakacje kredytowe skończą się w 2023 roku. NBP: skala problemów wzrośnie

„Po zakończeniu okresu obowiązywania wakacji kredytowych skala problemów z obsługą kredytów wzrośnie” – wskazał NBP. Bank centralny dodał, że odroczenie płatności zredukowało formalności i ryzyko wystąpienia problemów z obsługą złotowych kredytów mieszkaniowych. Co więcej, po zakończeniu czasu obowiązywania wakacji kredytowych zainteresowaniem znów cieszyć się będzie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – oceniono w raporcie.

- Same wakacje, które zbiegły się w czasie z wakacjami kredytowymi, kosztowały sektor bankowy 8 mld zł. Prognozy na kolejne miesiące dają powody do obaw. - Cofnęliśmy naszą gospodarkę o kilka lat – mówił z kolei prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że do 16 października 2022 r. banki zaraportowały do bazy BIK ponad milion rachunków kredytów mieszkaniowych, objętych wakacjami kredytowymi o wartości 258,1 mld zł. 

NBP wskazał zaś, że na koniec czerwca 2022 r. wartość portfela złotowych kredytów hipotecznych wynosiła niespełna 420 mld zł, a łącznie z kredytami we frankach i innych walutach obcych to blisko 510 mld zł. Tym samym kredyty o wysokim obciążeniu spłatami stanowiły w czerwcu blisko 10 proc. całości portfela.

loader

RadioZET.pl