Obserwuj w Google News

Tańsze zakupy w sklepach. Rząd szykuje niespodziankę

1 min. czytania
06.05.2023 13:52
Zareaguj Reakcja

Zerowy VAT na żywność prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Rząd w obliczu szalejącej inflacji szykuje przedwyborczą niespodziankę. – Nie wykluczam, że przedłużymy ulgę na kolejny rok – powiedział w sobotę w Radziejach premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do 30 czerwca 2023 roku. Podczas wizyty w OSP Radzieje (woj. warmińsko-mazurskie) premier Mateusz Morawiecki został zapytany, jaka jest możliwość przedłużenia ulgi z tarczy antyinflacyjnej. Przypomnijmy, że takie zapowiedzi padały już z ust wiceministra finansów Artura Sobonia i rzecznika rządu Piotra Müllera.

"Zerowy VAT na żywność to bardzo poważna ulga"

– Co oznacza obniżka VAT do zera z punktu widzenia budżetu? Popatrzmy na to w taki sposób: nagle z budżetu państwa znika ok. 10 mld zł. Dlaczego to robimy? Po to, aby o 10 mld zł wszyscy Polacy mniej zapłacili za codzienne zakupy – powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że zerowa stawka VAT na żywność ma "ulżyć Polakom w bardzo trudnym czasie inflacji". – To jest bardzo poważna ulga. Nie wykluczam, że przedłużymy ją na kolejny rok, ale te decyzje zapadną w swoim czasie, jak będziemy mieli dokładną wiedzę dotyczącą wysokości inflacji na ten rok, ale również prognozowanej na kolejny rok – poinformował.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP