Zamknij

Tarcza antyinflacyjna do zmiany. Wiceminister podał szczegóły

18.11.2022 11:50

- Modyfikacja tarczy antyinflacyjnej zostanie przedstawiona niebawem, być może w przyszłym tygodniu - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Jakich zmian należy oczekiwać?

Co dalej z tarczą inflacyjną
fot. Piotr Molecki/East News

Tarcza antyinflacyjna zgodnie z zapowiedzią rządu zostanie zmodyfikowana. To m.in. pokłosie uwag Komisji Europejskiej w sprawie niższych podatków na paliwo czy energię elektryczną. Jak zapewniał wcześniej Artur Soboń, stałym elementem tarczy pozostanie zerowy VAT na żywność w wybranych kategoriach.

Nowa tarcza antyinflacyjna? Projekt w przyszłym tygodniu

- Pakiet w postaci zwolnień z VAT-u i akcyzy, który dzisiaj znamy, który funkcjonuje od lutego, jest zagwarantowany ustawowo do końca tego roku, natomiast pokażemy modyfikację tego pakietu od 1 stycznia i w jaki sposób będziemy chcieli stosować, także te narzędzia podatkowe, w roku przyszłym - powiedział Soboń w programie "Rzecz o polityce" na portalu rp.pl.

Przypomnijmy, że w ramach obowiązującej tarczy obowiązuje zerowy VAT na żywność, dla której zwykle stosowano 5 proc. stawkę podatku. Ma ona także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

loader

RadioZET.pl/PAP