,

TikTok zablokowany w Polsce? Rząd podejmie decyzję

27.03.2023 08:10

Rada ds. Cyfryzacji niebawem przedstawi rządowi rekomendacje ws. TikToka. Wokół tej chińskiej aplikacji zrobiło się głośno, odkąd pojawiły się podejrzenia, że platforma może być wykorzystywana w celach szpiegowskich. Kolejne kraje, w tym Francja czy Nowa Zelandia, nakazały urzędnikom odinstalować TikToka.

Rząd może zakazać Tiktoka
fot. Wachiwit/Shuttertock (ilustracyjne)

TikTok zakazany w Polsce? „Rzeczpospolita” napisała, że 27 marca rząd ma zapoznać się z rekomendacjami Rady ds. Bezpieczeństwa. Istnieje ryzyko, że rząd zakaże instalowania tej aplikacji nie tylko na służbowych smartfonach, tabletach i komputerach urzędników państwowych, ale także na prywatnych urządzeniach tych osób – podał dziennik.

TikTok będzie zakazany? Sądny dzień dla influencerów

Rząd wstrzymuje się z komentarzem dla prasy do czasu uzyskania rekomendacji. Już teraz z doniesień „Rzeczpospolitej” wiadomo jednak, że rozważanym scenariuszem jest „nakaz usunięcia aplikacji ze służbowych urządzeń członków i pracowników Sejmu, Senatu i rządu, a także prywatnych, jeśli zainstalowane jest na nich również służbowe oprogramowanie”.

Takie decyzje podjęto m.in. we Francji i w Czechach. Rządy na całym świecie sprawdzają bowiem, czy chińska aplikacja jest bezpieczna i czy nie jest wykorzystywana do wyłudzania danych i szpiegostwa.  Jak podał dziennik, polski rząd przygląda się także działalności innych chińskich firm: Huawei, ZTE, OnePlus, Realme i Xiaomi.

Z TikToka na całym świecie korzysta aktywnie ok. 1,5 mld użytkowników.

loader

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”

Logo radiozet Dzieje się