Zamknij

„Trudne czasy na rynku nieruchomości”. Odpowiedzią mają być czynszówki

Katarzyna Witwicka
16.11.2022 10:07

Zakup mieszkania wymaga coraz większych kwot, które coraz częściej są poza zasięgiem Polaków. Banki dostrzegają kryzys i zaostrzają warunki udzielania kredytów, co rodzi problem z dostępem do mieszkań. Rząd ma na to receptę: czynszówki.

Mieszkania czynszowe receptą na kryzys
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nieruchomości na własność w czasie najwyższej od dekad inflacji i trudności z dostępem do kredytów pozostają często w sferze marzeń. Jak mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, receptą na bolączki rynku nieruchomości mogłyby być mieszkania czynszowe.

Czynszówki receptą na kryzys?

- Budowa czynszówek ze środków publicznych to jeden ze sposobów na trudniejsze czasy na rynku nieruchomości – ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W ostatnich dwóch latach ze wsparciem z Funduszu Dopłat gminy zwiększyły zasoby mieszkaniowe o 7,1 tys. mieszkań.

Tzw. TBS-y (nieruchomości Towarzystwa Budownictwa Społecznego) to spółki zajmujące się budową mieszkań społecznych, czyli tzw. czynszówek. Resort rozwoju zwrócił uwagę, że  w Koszalinie miejscowe TBS zbudowało innowacyjny budynek wielorodzinny za 13 mln zł.

„Budowa była możliwa w dużej mierze dzięki dotacji z budżetu państwa – Funduszu Dopłat oraz z Rządowego Programu Popierania Budownictwa Mieszkaniowego, z których pochodzi w sumie ponad 40 proc. dofinansowania" – poinformowano. Wskazano, że przy tej współpracy rządu i samorządu powstało 55 nowych mieszkań o średniej powierzchni 46 metrów kwadratowych.

- Budownictwo komunalne i socjalne to nowoczesne mieszkania w dobrym standardzie i gotowe do wprowadzenia, z niskim czynszem, na które nie trzeba długo czekać – stwierdził Waldemar Buda.

loader

RadioZET.pl/PAP