,

Trzynastki zostaną wypłacone szybciej. Poczta Polska podała daty

21.03.2023 14:14

Kwiecień to miesiąc wypłaty trzynastek, czyli ekstra świadczeń dla seniorów. Jak poinformowała Poczta Polska, w tym roku pierwsi emeryci dodatkowe pieniądze dostaną już pod koniec marca.

Kiedy wypłata 13-stek
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzynastki trafią do seniorów szybciej. „Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie trzynastych emerytur. Dzięki temu świadczenia roznoszone przez listonoszy Poczty Polskiej trafią do odbiorców w całym kraju szybciej” – podała Poczta Polska.

Termin wypłaty trzynastek w 2023 roku

Poczta poinformowała, że pierwsza wypłata ruszy 31 marca w piątek, ponieważ 1 kwietnia wypada w sobotę. Otrzymają ją wówczas ci, którzy zwykle pobierają emeryturę pierwszego dnia miesiąca. Ci seniorzy, którzy pobierają emeryturę 5,6 i 10. dnia miesiąca, mogą mieć pewność, że pieniądze trafią do nich jeszcze przed Wielkanocą.

Dodatkowe świadczenia trafią za pośrednictwem Poczty Polskiej łącznie do 2 mln Polaków. „Wszystkie przekazy pieniężne z ZUS powinny trafić do emerytów do 25 kwietnia” – zapewniła Poczta Polska i wskazała na daty wypłaty:

  • 1 kwietnia, (wypłata 31 marca)
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia, (wypłata 7 kwietnia)
  • 15 kwietnia, (wypłata 14 kwietnia)
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia

Trzynastkę obniży podatek

Trzynastki w tym roku nie są zwolnione z PIT, przez co ich wysokość będzie niższa. Emerytura minimalna – a wraz z nią „trzynastki” i „czternastki” – zostały podwyższone o 250 zł brutto. Faktyczna podwyżka dla wielu seniorów będzie jednak znacznie niższa: z 1217,98 zł 13. emerytura netto wzrośnie w 2023 roku do 1254,87 zł. Jak do tego doszło? Opowiedział o tym w podcaście „Biznes. Między wierszami” dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Osoby, których świadczenie po waloryzacji wyniesie do 916,49 zł brutto otrzymają na rękę 1445, 48 zł trzynastki. Im wyższa emerytura, tym wyższy podatek. Od kwoty świadczenia 2 499,50 zł brutto, trzynastka wyniesie 1 254,48 zł.

Brak zwolnienia podatkowego może wyjaśniać sytuacja w budżecie. Jak wynika z opublikowanego na stronach RCL projektu, brakuje 5 mld zł do wypłaty trzynastek. Rząd wykorzysta więc kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, by „uzupełnić” Fundusz Solidarnościowy, z którego wypłacane są te świadczenia.

loader

RadioZET.pl/Poczta Polska