Tusk: 10 mld zł na remonty mieszkań. „Nie trzeba wspierać deweloperów”

17.03.2023 16:21

Już nie tylko raty zero procent za mieszkanie – Donald Tusk zapowiedział przekazanie łącznie 10 mld zł na remonty nieruchomości będących w posiadaniu gmin. W ten sposób PO chce zapewnić dodatkowe „setki tysięcy mieszkań”.

Donald Tusk
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Pierwsze Mieszkanie, czyli program gwarantujący spłacanie przez 10 lat kredytu hipotecznego oprocentowanego na 2 procent, ma wejść w życie 1 lipca. PO przedstawiło już kontrpropozycję, czyli kredyt 0 procent. Donald Tusk dodał nowe postulaty dla rynku mieszkaniowego: przeznaczenie 10 mld zł dla polskich gmin na remonty mieszkań. Powołując się na dane GUS ze spisu powszechnego rząd podawał, że w Polsce jest 1,8 mln pustostanów.

10 mld zł na remonty. Wsparcie dla gmin

W ramach kredytu na 2 procent do spłaty 500 000 zł państwo dołoży się kwotą 235 000 zł – wyliczył w podcaście „Biznes. Między wierszami” Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – błędem byłoby nie wziąć tego kredytu, jeśli będzie się miało taką możliwość – ocenił ekspert. Grono osób, które będą mogły skorzystać z programu, będzie ograniczone.

Donald Tusk ogłosił, że PO ma także inny pomysł na polepszenie dostępności mieszkań: zamiast je budować, można wyremontować te, których standardy nie pozwalają na użytkowanie.

- Zaproponujemy przeznaczenie 10 mld zł dla polskich gmin na remonty mieszkań; nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom na remonty mieszkań na wielką skalę - zapowiedział w Bytomiu szef Platformy Obywatelskiej.

Tusk podkreślił, że wiele miast w Polsce było przez lata niedofinansowanych i wymagają rewitalizacji. Pieniądze na remonty pozwolą udostępnić na rynku najmu nieruchomości, których obecny stan nie pozwala na eksploatację.

- My będziemy proponowali te 10 mld zł dla polskich gmin na remonty mieszkań, bo te zasoby, podobnie jak w Bytomiu, są wszędzie. Nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali wielkie, drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom, polskim miastom na rewitalizację kamienic, na remonty na wielką skalę - stwierdził lider PO.

Dodał, że w ten sposób można uwolnić w skali kraju setki tysięcy mieszkań. - To jest zasób, który właściwie powinien w dużym stopniu (...) wystarczyć na te pierwsze potrzeby mieszkaniowe - przekonywał Tusk.

loader

RadioZET.pl/PAP