Obserwuj w Google News

Tyle wynosi inflacja bez „czynników zewnętrznych”. Dane pokazują prawdę o drożyźnie

2 min. czytania
18.09.2023 14:04
Zareaguj Reakcja

Narodowy Bank Polski przedstawił dane na temat inflacji bazowej za sierpień br. Mowa o wskaźniku, który nie uwzględnia „czynników zewnętrznych”, czyli cen żywności i nośników energii. Wyodrębnienie takich danych pozwala na ustalenie źródeł inflacji.

Inflacja bazowa w Polsce
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Inflacja przez długie miesiące tłumaczona była sytuacją zewnętrzną: rosnącymi cenami na światowych rynkach paliw, czy wojną w Ukrainie. Ogólny wzrost cen wyniósł w sierpniu 10,1 proc. – wynika z danych GUS. NBP podał, w jakim stopniu za drożyznę odpowiada krajowa inflacja, a w jakim „czynniki zewnętrzne”.

Inflacja bazowa. Cała prawda o drożyźnie w Polsce

"W sierpniu 2023 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 10,0 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 10,1 proc. r/r." - podał NBP. 

W relacji rok do roku inflacja:

  • po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 8,9 proc., wobec 9,6 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 12,7 proc., wobec 13,7 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 10,0 proc., wobec 10,6 proc. miesiąc wcześniej;
  • tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 11,0 proc., wobec 12,0 proc. miesiąc wcześniej.
Redakcja poleca

Jak podał NBP, wskaźnik inflacji bazowej pokazuje tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

Nie przegap