Obserwuj w Google News

Tyle zarobiliśmy w ostatnim miesiącu. Nowe dane GUS o wynagrodzeniach Polaków

1 min. czytania
21.11.2023 10:06
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. Ile w październiku zarobił statystyczny "Kowalski"?

Wynagrodzenia Polaków 2023
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Zarobki Polaków znów w górę. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło 7544,98 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 12,8 proc. więcej rok do roku. Miesiąc do miesiąca płace wzrosły o 2,2 proc.

Zarobki i zatrudnienie w październiku. Nowe dane GUS

„Tempo wzrostu wynagrodzeń wzrosło w październiku z 10,3 proc. do 12,8 proc. r/r. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7545 zł. Najszybszy wzrost wystąpił w górnictwie (61,2 proc.) – to efekt wypłacanych premii. Pensje rosły znacznie wolniej w budownictwie (7,8 proc.)” – czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Redakcja poleca

Poziom zatrudnienia w tym czasie nieco się osłabił rok do roku (spadek o 0,1 proc.). Miesiąc do miesiąca wskaźnik ten nie zmienił się. GUS podał, że od początku 2023 r. liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 36 tysięcy. „Słabsza dynamika zatrudnienia to efekt ograniczania rekrutacji związany ze spowolnieniem gospodarczym” – czytamy w komentarzu PIE.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap