Obserwuj w Google News

Ukraina wprowadza embargo na polskie warzywa. Podano szczegóły

2 min. czytania
19.09.2023 16:39
Zareaguj Reakcja

Ukraina w najbliższych dniach wprowadzi embargo na polskie warzywa - poinformował serwis Rp.pl, powołując się na ukraińskiego wiceministra gospodarki Tarasa Kaczkę. To odpowiedz władz w Kijowie na podtrzymanie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Zakaz importu ukraińskiego zboża
fot. Marek BAZAK/East News (ilustracyjne)

Wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy Taras Kaczka w rozmowie z Rp.pl poinformował, że w ciągu najbliższych kilku dni Ukraina wprowadzi embargo na cebulę, pomidory, kapustę i jabłka z Polski.

W poniedziałek Ukraina złożyła skargę przeciwko Polsce w Światowej Organizacji Handlu (WTO) za podtrzymanie zakazu importu wybranych produktów rolnych z Ukrainy. Unijne ograniczenia przestały obowiązywać 15 września.

Redakcja poleca

Ukraina wprowadza embargo na polskie warzywa

- Głównym powodem jest dla nas udowodnienie, że Polska nie ma prawa wprowadzać takich środków. Od samego początku nie zgadzaliśmy się na zakaz eksportu, dla nas jest ważne, by poruszać się we właściwym kierunku, który oznacza dialog z Komisją Europejską, jako instytucją odpowiedzialną za handel międzynarodowy, mamy też platformę koordynacyjną, Polska jest zaangażowana w ten proces - tłumaczył Kaczka w rozmowie z Rp.pl.

Wiceminister dodał, że "Ukraina ma usprawiedliwione oczekiwania, że wygaśnięcie zakazu eksportu zboża, łącznie ze środkami wprowadzonymi przez Ukrainę, zostanie zaakceptowane przez wszystkie państwa członkowskie". - Dlatego ten pozew (do WTO - red.) nie jest przeciwko Polsce, a jest o możliwości wprowadzania takich środków - mówił Kaczka.

We wtorek premier Ukrainy Denis Szmyhal na Telegramie zapowiadał, że jeśli Polska, Węgry i Słowacja podtrzymają embargo na ukraińskie produkty rolne, to władze w Kijowie odpowiedzą ograniczeniami w wozie produktów z tych państw. 

"W szczególności planujemy przyjęcie uchwały, która przewiduje, że towary eksportowane do 5 sąsiadujących krajów zostaną poddane weryfikacji i zatwierdzeniu przez Ministerstwo Gospodarki Ukrainy" - napisał Szmyhal.

Nie przegap