,

Ukraińcy założyli w Polsce tysiące firm. Czym się zajmują?

02.03.2023 08:21

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przybywa firm prowadzonych przez cudzoziemców. Płatnicy to w największej mierze Ukraińcy, którzy pracują głównie w budowlance i sektorze usług.

Ukraińskie biznesy w Polsce
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Wojna w Ukrainie sprawiła, że miliony Ukraińców znalazło, chociażby tymczasowe, schronienie w Polsce. Część z nich została w naszym kraju na dłużej i założyła własną działalność gospodarczą. O rosnącej liczbie płatników zza wschodniej granicy poinformował ZUS.

31 tys. firm prowadzonych przez cudzoziemców

Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu w rozmowie z PAP podał, że pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec. Łącznie w Polsce swój biznes prowadzą przedstawiciele 113 krajów.

- Obecnie ponad jedna trzecia osób, które podjęły się prowadzenia działalności na własny rachunek, deklaruje obywatelstwo ukraińskie. Na przełomie stycznia i lutego tego roku na taki ruch zdecydowało się aż 11 155 Ukraińców. Na kolejnych miejscach są Białorusini w liczbie 5487 oraz Wietnamczycy, których było 1130. Czwartą siłą są przedsiębiorcy deklarujący obywatelstwo niemieckie, których było w rejestrze ZUS dokładnie 894 - powiedział Sebastian Szczurek.

Ponad 800 osób prowadzących biznes w Polsce pochodzi z Włoch i… Rosji – mimo sankcji. Te jednak w dużej mierze dotyczą pracowników. Zgodnie z podpisanym przez szefową resortu rozporządzeniem, przedsiębiorcy nie mogą zatrudniać obywateli Rosji na uproszczonych zasadach. Zatrudnienie obywatela Rosji w polskiej firmie wiąże się z szeregiem formalności. Uproszczona procedura pozwalająca na zalegalizowanie pracy w siedem dni (tak jak w przypadku Ukraińców, Gruzinów lub Białorusinów) nie obowiązuje w przypadku obywateli Rosji.

Kilkaset biznesów zarządzanych jest także przez Anglików, Bułgarów, Turków i Francuzów. Po kilku przedstawicieli w polskim obrocie gospodarczym mają takie kraje jak m. in. Rumunia, Angola, Belize, Mali, Ghana, Ekwador, Jamajka, Oman czy Wenezuela.

  • W 2022 roku ZUS notował niecałe 24 tys. cudzoziemców, którzy mieli status płatników składek
  • Na początku 2021 r. było ich około 21,5 tys.
  • W 2016 roku było to 14,9 tys. osób.

Najwięcej biznesów prowadzonych przez cudzoziemców można odnotować na Mazowszu, w Małopolsce i Dolnym Śląsku. Najmniej ubezpieczonych przedsiębiorców z innym paszportem niż polski jest w województwie świętokrzyskim, gdzie składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płaci 303 obcokrajowców.

O Ukraińcach rozkręcających biznes w Polsce pisał tak Polski Instytut Ekonomiczny. Z szacunków PIE wynika, że wśród branż dominuje budownictwo (24 proc.), informacja i komunikacja (16 proc.) i usługi (14 proc.). - Warto też odnotować, że właścicielkami 41 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych są kobiety – mówiła Anna Szymańska, analityk zespołu foresightu gospodarczego w PIE.

loader

RadioZET.pl/PAP/PIE

 

Logo radiozet Dzieje się